0
More

  Güçsüzlük ve Zihinsel Gücümüz

  Güçsüzlük ve Zihinsel Gücümüz. Duygusal olarak çok güçlü olan kişilerin hayatına baktığımızda, onların da tıpkı bizim gibi çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını görürüz. Peki, onlar ne yapıyorlar? İşte, güçsüzlük ve zihinsel gücümüz ile ilgili farkındalığınızı artıracak notlar…

  Güçsüzlük ve Zihinsel Gücümüz

  Diğer insanların hayatına baktığınızda, sizden daha konforlu ve sorunsuz bir hayat yaşadıklarını düşündüğünüz oluyor mu? Belki de bunun sebebi zihinsel gücünüzle alakalıdır. Gelin, bir de bu konuyu yakından inceleyelim.

  Zihinsel gücümüz bize hayatta birçok zorlukla mücadele etme becerisini tanımlar. Öyle ki, aynı şartlarda doğup büyüyen iki kardeşten birinin, diğerinden daha başarılı olma sebebini gözlemlediğimizde, bunun tam anlamıyla olaylara bakış açımız ve şahsi irademizle alakalı olduğunu gözlemleyebiliriz. Peki, bu ne demek?

  Yukarıdaki örneği daha da açmak istersek, iki kardeşten birinin her şeyden şikayet ettiğini düşünün. Ailesinin ona yeterli imkanlar sağlayamadığını düşündüğünü ve çevreye baktığında, başka ailelerin kendi çocuklarına daha iyi ve konforlu yaşam sunduğunu görmektedir. Diğer kardeşi ise tam tersi olarak elindeki bütün imkanları değerlendirmekte, söylenmek ve surat asmak yerine eyleme geçmektedir.

  Sizce, hangisi daha güçlü ve başarılı olmaya yakındır? Tabii ki, farkındalığını ve yaşam enerjisini olumlamayı başarmış, kardeşi gibi olumsuz düşünmeyip başarı odaklı çalışan birey daha güçlü ve dinamik olacaktır.

  Yukarıdaki örneğe ek olarak zihnini her koşulda güçlü tutmayı başarabilen kişiler, hayatta mücadele ettikleri pek çok konuda başarıyı yakalayabilirler.

  Neyi düşünürsek onu hayatımıza çekiyoruz. Güçsüz olduğunuzu düşünüyorsanız, güçsüz olmaya devam edeceksiniz

  Klasik bir örnek verecek olursak; sürekli mavi araba düşünürseniz, mavi araba görmeniz muhtemeldir. Aynı şekilde zihnimizde canlandırdığımız iyi ya da kötü olan her senaryo gerçeğe dönüşecektir. Yani aslında kendini gerçekleştiren kehaneti uygulamış oluyoruz. İşte bu yüzden zihinsel gücümüz, güçlü ve motive olma yolunda bize birçok imkan sunar.

  Neden güçsüz hissederiz?

  Güçsüzlüğün temeline baktığımızda, sanki o durumdan hiç kurtulamayacakmışız ve bütün yaşanılanlar yalnızca bizim başımıza geliyormuş gibi hissederiz. Gelişen teknoloji dünyasında sosyal medya platformlarının getirmiş olduğu gösteriş ve mükemmeliyetçilik algısı, bizi güçsüz hissettirmeye yol açabilir.

  Örneğin, insanlar sürekli gezdikleri gördükleri yerleri paylaşıyor, yediği muazzam yemeklerin resmini çekiyor, en iyi ortamlarda özçekim yapıyorlarsa, bunu sürekli gördüğümüzde neden onlar gibi hayata sahip olamadığımızı sorgulayabiliriz. Ya da değişen güzellik algısıyla insanları ve çevreyi gördükçe kendimizi kötü hissedebiliriz. Bu pek tabii kişiden kişiye değişen bir olgu olmakla beraber, olaya genel bir açıklık getirmek için örnek verilmiştir.

  Güçsüz hissetmemizin bir diğer sebebi yaşadığımız olayın sıklıkla başımıza gelmesidir.

  Örneğin, hasta olmaktan ve yorgun hissetmekten nefret ediyorsunuz ama sıklıkla bu durumla karşılaşıyorsunuz. Bu durumda güçsüz ve iyi olmadığınızı düşünmek yerine zihinsel ve bedensel gücünüzü artırmalısınız. Belki sağlıklı beslenmiyor veya spor yapmıyor olabilirsiniz. Bunun etkisi olarak da kronik yorgunluk ve çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşıyor olabilirsiniz.

  Yaşadığınız durumu her zaman en kötüye yormak yerine, temelde bu olayı neden yaşadığınızı ve nerede hata yapmış olabileceğinizi sorgulayın. Soru sormak ve sorulara cevaplar aramak, gücünüzü yönetme ve kontrol etme noktasında size öncülük edecektir.

  Güçsüzlük ve Zihinsel Gücümüz adlı yazıyı bitirdiyseniz, kişisel gelişiminiz için diğer yazılarımıza buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz