back to top
More

  Tırnaklar Nasıl Uzuyor?

  Tırnaklar nasıl uzuyor? Genel olarak tırnaklarımız saçlarımız ile ortak bir özellik göstermektedir. İkisinin de görülen kısımları ölü hücrelerden oluşmuştur ve kompozisyonlarındaki ana madde keratindir. Tırnaklarımız parmaklarımızı mekanik dış tehlikelere karşı korumaktadırlar. Özellikle el tırnaklarımız parmaklarımız için çok önemlidir. Eğer onlar olmasaydı, derimizin yumuşak tabakasıyla eşyaları tutup kaldıramazdık.

  Tırnaklar Nasıl Uzuyor?

  El ve ayak tırnaklarımız, derimizin altındaki tırnak diplerine çok yakın köklerinden çıkarlar. Burada tırnak çok inceleşir ve yarım ay şeklinde beyaz bir renk alır. Bu bölüm baş parmaklarda çok belirgindir. Serçe parmağımızda pek görülmemektedir.

  Kökte bulunan hücreler ölü bir hücre olan keratin üretirler ve yeni hücreler üredikçe ölü tırnağı dışarı doğru iterler. Bu sebeple aynı saçlarımız gibi tırnaklarımızı keserken acı hissetmeyiz.

  Tırnaklarımız derimize her iki yandan elastik fiberlerle bağlıdır. Bu sayede yanlardan bağlı oldukları halde uzadıkça rahatlıkla ilerlerler. Derideki yatakları ile bağlantısı biten tırnaklar beyazlaşır ve kesilmeyi bekler. Bu kısmın da küçük objeleri tutmak, bir yeri kaşımak, sivilce sıkmak gibi ciddi fonksiyonları bulunmaktadır.

  Elimizdeki tırnakların ayakta olanlarla tek farkı, daha hızlı, haftada 0,5-0,6 milimetre daha hızlı uzuyor olmalarıdır. Kesilmezler ise yılda 2,5-3,0 santimetre uzunluğa ulaşabilirler. Ayak tırnaklarının uzama hızı da bunun dörtte biri kadardır.

  En hızlı uzayan tırnak orta parmakta olandır. Buradan parmak ne kadar uzun ise, oradaki tırnak da o kadar hızlı uzar sonucunu çıkartabilirsiniz. Tırnaklar sıcak havada soğuk havaya oranla daha hızlı uzatmaktadırlar. Uzama hızı da yaş ilerledikçe yavaşlamaktadır.

  Çok ileri yaşlarda nerede ise yarı yarıya düşmektedir. Bebeklerde tırnak uzama hızı da yetişkinlere göre daha yavaştır.

  Dışarıdan bakıldığı zaman çok basit bir yapı gibi görünen tırnaklarımız aslında çok karışıktır ve bugün bile tam olarak anlaşılamamış bir yapıya sahiptir. Tırnağı oluşturan kısım psikolojik değişimlere de duyarlıdır.

  Stresli olduğunuz zamanlarda, uzun süren yüksek ateşte, alkol tüketildiği zamanlarda çatlarlar, lekeler oluşur, kalınlaşır veya incelirler, kısaca deforme olmaktadırlar. Bu özellikler de tırnaklarımızı sağlık durumumuzu ortaya koyan önemli ipuçları haline getirmektedir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz