back to top
More

  Kadın ve Erkek Farklı Mı?

  Kadın ve erkek farklı mı? Bu tarz önyargıları ve bu tür malzemeleri konu alan kitapları hepiniz biliyorsunuz ‘bestseller’. Kadınların yön bulma duygusu yoktur ve arabayı park etmeyi becerememektedirler. Sürekli ayakkabı almaları gerekiyor ve hep konuşmak istiyorlar. Diğer yandan da, erkekler dinlemeyi bilmez, kahvaltıda huzur içinde gazetelerini okumak isterler ve evi düzenli tutmayı beceremezler. Bunun dışında akılları fikirleri yalnızca tek bir şeydedir.

  Kadın ve Erkek Farklı Mı?

  Herkes kendi tecrübelerinden yola çıkıp bu listeye birkaç ekleme yapaabilir. Yapacakları bu eklemeler de yüzlerce, binlerce hemcinsi tarafından onaylanacaktır. Örnek olarak; Erkeklerin müzmin hastalığı kendilerini fazla önemsemeleridir, kadınlarınki de sürekli kuruntu hali. Erkekler sağlıksız ve tehlikeli yaşarlar, kadının biraz da kendine ayıracak vakte ihtiyacı vardır.

  Sonuç olarak, kadın ve erkek arasındaki ilişkiler daha birkaç ay sonra kritik noktaya gelir. Daha sonra kadın erkeği sürekli olarak değiştirmeye çalışır. Erkek de, taktik ve göstermelik kavgaların değil de o tatlı aşkın birlikte yaşamaya damgasına vurduğu zamanları özler.

  Bundan sonrasında ise, erkek kendini bilgisayar oyunlarına, barlara veya başka hobilere verir. Kadın kozmetik ürünlerine servet yatırır veya kitap okur. Erkek Mars’tan, kadınlar Venüs’ten veya erkekler farklıdır, ama kadın erkeğin de bu kitapları okumasını, ikisinin de farklılıklarını kabul etmelerini ve birbirlerini uyum içinde tamamlamalarını ister.

  Kadın yine konuşmak, erkek de kafa dinlemek ister. Ancak bunların tamamı zırvalıktan başka bir şey değildir. Bilim, istisna olarak bir kere de olsa içimizi ferahlatacak, genel akıma ters düşen bir tespit yaptı.

  Kadın veya erkek fark etmez. Çünkü bu saptamaya göre, erkekler ve kadınlar, medyada ve popüler kitaplarda iddia edildiğinin aksine, birçok konuda gayet benzemektedir. Shibley Hyde Eylül 2005’te American Psychologist’te yayımlanan makalede böyle yazmaktadır.

  Madison’da Wisconsin Üniversitesi’nde psikolog olan Hyde, iddiası için birçok kanıt bulmuştur. 146 tane meta analiz adı verilen genel bakış araştırmasında, kadın ve erkek arasında sosyal davranış, iletişim ve ruhsal memnuniyet bakımından pek fark bulamamıştır. Farklılıklar yalnızca disk atma gibi ekstrem spor dallarında, mastürbasyon sıklığında ve fiziksel saldırganlıktadır. Hyde, kadınların haksız rol klişeleri nedeni ile iş hayatında mağdur olmalarından endişe etmektedir.

  Hyde, kadınların sözel saldırganlık kategorisinde erkeklerden aşağı kalır yanları olmadığını bizzat kendi incelemiştir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz