back to top
More

  Stresin Psikolojik Etkileri

  Stresin Psikolojik Etkileri. Hepimizin hayatında az ya da çok stresin psikolojik etkileri bulunmaktadır. Kimileri bununla baş etmeyi öğrenip yoluna devam ederken kimileri ise çaresizlik girdabı içinde dönüp durmaktadır. Bugün sizlere, stresin psikolojimizi nasıl etkilediğinden bahsedeceğiz. Keyifli okumalar!

  Stresin Psikolojik Etkileri

  giphy

  Önemli bir iş toplantısına geç kaldığınızı ya da trafikte takılı kaldığınız için istediğiniz yere zamanında ulaşamadığınızı hayal edin. Beyninizin kontrol kulesi olan hipotalamus, tam da bu anda stres hormonlarını uyararak vücuttaki gerginliğin artmasına neden olur. Eh, bu durumda da stresin psikolojik etkileri kaçınılmaz olacaktır.

  Stres hormonları yüksek miktarda salgılandığında, vücudun “savaş ya da kaç” tepkisi ortaya çıkıyor. Fiziksel olarak bizi tehdit eden ve endişelendiren bu durumda, psikolojik stres ön planda olabilir.

  giphy

  Eğer stres etkisi sürekli artış gösteriyorsa, kontrol edilemeyecek bir düzeye geldiyse belki de psikolojik terapi almanın zamanı gelmiştir. Hayatı işgal eden bir stres durumunda olay hafife alınmamalı, gerekli destek mutlaka sağlanmalıdır.

  Bazı insanlar ise bu olayların tam tersi olarak tepki verirler. Stresi hayatının bir parçası yapmayı benimseyen bu kişilerde, diğer insanlara oranla daha güçlü ve hırslı olma, öfkeli ve kararlı bir tutum içerisinde olma gibi ruhsal özellikler baş gösterebilir. Birçok insan stresi hayatın bir parçası olarak görmek yerine ondan şikayet eder.

  giphy

  “Neden bunu yaşıyorum”, “Bütün her şey sadece benim başıma geliyor” gibi umutsuz birçok cümleye hayatımızda yer verebiliyoruz. Stresin psikolojik etkisi tam da burada başlamaktadır. Psikolojimizi ve düşüncelerimizin sınırlarını belirleyen stres aynı zamanda olaylara ve hayata karşı bakış açımızın ne kadar güçlü olduğunu da belirliyor.

  Stres seviyesi bazen çok üst seviyelerde seyredebilir. Bazı durumlarda o kadar yüksek düzeylerde artış gösterir ki, kişinin hayatı zindana dönebilir. Böyle durumlarda destek almak çok önemlidir.

  Kronik stres ve psikoloji

  Stresin Psikolojik Etkileri

  Daha önce hiç kronik stres yaşayan bir tanıdığınız oldu mu? Bu kişilerin davranışlarını gözlemlediniz mi?

  Eğer gözlemlediyseniz birçok kronik stres vakasında psikolojik olarak olumsuz senaryolarla karşılaşmanız olasıdır. Öyle ki, düşünceleri olumsuz olan bu kişiler, hayata karşı karamsar ve negatif yaklaşabilmektedir. Bu da, yaşam kalitesini önemli ölçütte etkileyecektir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz