0
More

  Sadece Kitapseverlerin Anlayabileceği 20 Durum

  Sadece Kitapseverlerin Anlayabileceği 20 Durum. Kitap okumak özgürlüktür! Kitap okumanın pek çok faydası olduğunu biliyoruz. Neurology dergisinde yayınlanan, ortalama 89 yaşına kadar yaşamış olan 294 kişiyle yapılan araştırmaya göre, kitap okumak gibi zihin uyaran aktivitelere daha fazla zaman ayıran insanlar, yaşlanma ile gelen hafıza kaybı gibi durumlara daha az maruz kalıyorlar.

  Ayrıca zihin egzersizlerini düzenli yapmayan insanlar da zihinsel yeteneklerini diğerlerine göre %48 oranla daha hızlı kaybediyorlar. Sadece kitap kurtlarının anlayabileceği durumları sizin için araştırdık. Sadece Kitapseverlerin Anlayabileceği 20 Duruma birlikte bakalım. 

  Sadece Kitapseverlerin Anlayabileceği 20 Durum

  1- Eğer düzenli kitap okumak gibi bir alışkanlığınız varsa, sıkılmak gibi bir durum sizin için söz konusu değildir.

  Teneffüslerde, öğle aralarında, akşam vakitlerinde kısacası senin için müsait olduğun her vakit kitap okumaya ayrılmış en iyi zamandır.

  2- Her kitap beraberinde empati duygusunu getirir. Ne kadar çok okursanız o kadar farklı hayatlar, farklı karakterler hakkında bilgi edinirsiniz.

  3- Yapılan bilimsel araştırmalara göre düzenli kitap okumak beyinde yeni nöronlar oluşmasına yardımcı oluyor. Bu da sizin daha zeki bir insan olmanız demektir.

  4- İyi bir okursan yalnızlık senin için daha fazla kitap demektir. Zamanla yalnızlığını sevmeye başladığını fark edeceksin.

  5- Okumak anlama kabiliyetinizi artırarak düşünceleri bir araya getirir ve bu sayede yeni çıkarımlar oluşturarak entelektüel gelişimi de etkiler.

  6- Tanımadığınız birinin okuduğu kitabı göz gezdirirken kendi okuma tercihlerinizle karşılaştırıp kendi içinizde onu eleştirirsiniz.

  7- Kitaplar hayatının bir parçası olmuştur artık. Dışarı çıkarken veya bir misafirliğe giderken en sevdiğin kitabı almadan gidemezsin.

  İnternetten veya telefondan kitap okumayı sevmezsin çünkü hiçbiri gerçek bir kitap kadar haz vermez.

  8- Eğer okurken kitap karakterleri bile sizi ağlatacak kadar duygusal biriyseniz otobüste kitabın son bölümlerini okurken kendinizi tutamayıp gözlerinizden akan iki serin damlacığı fark edersiniz.

  Özellikle en sevdiğiniz karakterin ölmesine dayanamazsınız. 

  9- Günden güne çoğalan kitapların, odanda yerini almaya başlamıştır artık. Bundan rahatsızlık duymadığın gibi, sevmeye de başlarsın.

  Kitaplığındaki sayısız kitaplar bir kütüphane niteliğindedir. Görenleri şaşkınlık içinde bıraksa da bu durumdan fazlasıyla hoşnutsundur. 

  10- En sevdiğiniz kitabı bir başkasının ilk defa okuyacağını fark ettiğinizde anlamsız kıskançlıklar yaşarsınız.

  O kitabı en iyi bilen senden başkası değil çünkü.

  11- Bazı kitap kurtları Tsundoku sorunundan da muzdarip olabilir.

  Tsundoku kelimesi Japonca’dan türemiş olup kitap istiflemek anlamına gelmektedir. Bu bağımlılığa göre kişiler okuyabileceklerinden fazla kitap satın alırlar.

  Ancak bu sosyal medyada ellerindeki kitabın fotoğrafını paylaşıp beğeni toplamak için veya kitaplığının dolu görünmesi için değil , ellerindeki kitabı bir gün okuyacağına karar verip bu niyetle aldıkları için.

  Ayrıca dışarı çıktıklarında kendilerini kitap alışverişi yaparken bulabilirler, aynı zamanda başkalarına kitap ödünç vermekten hoşlanmazlar. Verdikleri kitabın ise peşine düşerler. Asla kitap istiflediğini kabul etmeyen tsundoku sendromuna yakalanmış bir kişi, okumayacaksan neden alıyorsun gibi şeyler söylediğinizde size kızabilir.

  Bir nevi aldıkları kitaplarla koleksiyon yapıldığı düşünülse de bu kişiler aslında bu yüzden almıyorlar. Ancak unutulmamalıdır ki her kitap müptelası okur tsundoku sendromu değildir. Ama bu sendroma yakalanmış kişiler çoğunlukla kitapsever insanlardır. 

  Modacı Karl Lagerfeld’in dediği gibi;

  Satın aldığınız her kitapla birlikte onu okuyacak zamanı da satın almalısınız…

  12- Kitaplığında özenle dizdiğin kitapların yerinin senden habersiz değiştirildiğini fark ettiğinde sinirlenmekten kendini alıkoyamazsın.

  Taşınma gibi bir durum söz konusu olmadıkça o kitapların yeri değişmemelidir.

  13- Kitapçıları daha rahat gezebilmek adına diğer tüm planlarını iptal etmeye başlamışsındır.

  14- Arkadaşına ödünç olarak verdiğin kitabın geri gelmemesi ise seni çıldırtmak için yeterlidir.

  Ya kitabın başına bir şey geldiyse? Olamaz!

  15- İş hayatı ve sorumlulukların arasında kitap okumak istemene rağmen fırsat bulamadığın zaman bu durum seni yıpratır.

  Sorumlulukların ve günün yorucu işleri arasında yaşadığın stresi özgürleşerek atlatmak istersin. Pessoa’nın dediği gibi “insan yalnızca hayallerinde özgürdür.”

  16- İçgüdüsel olarak büyük ve güzel olan kütüphanelere kendini daha yakın hissedersin. Bu tarz bir kütüphane huzur bulduğun ikinci evin olmuştur senin için.

  17- Hayranlıkla okuduğun kitabın başarısız bulduğun filmini izlemek seni hayal kırıklığına uğratır.

  Kitaplardaki olaylara, hikayenin tamamına ve bütün ayrıntılara hakimken kitap uyarlaması filmlerin beklenenin altında olması genellikle okurları tatmin etmez. Yazarın yarattığı dünyanın içine girmiş olan okur, kendi hayal güçleriyle canlandırdığı dünyayı, karakterlerin yüzünü, olayları filmler sayesinde tekrar canlandırır.

  Ancak kitapsever bir okur için filmler hiçbir zaman aynı etkiyi yaratmayacaktır. Çünkü başarılı bir eseri teknik olarak beyaz perdeye aktarmak imkansızdır.

  18- Sevdiğin birine önerdiğin bir kitabı okuyup beğenmediğini öğrendiğinde ise kendini cidden kötü hissedersin.

  Oysa bu kitabı defalarca okuyacak kadar çok seviyorsundur.

  19- Taşınmak senin için hiç olmadığı kadar zordur. Kitaplığında özenle dizdiğin kitapların yerinin bozulmasını hiç istemiyorsun çünkü.

  20- Son olarak; Huzur nedir diye soracak olsalar dışarıda yağmur yağarken, evinizde çayınızı yudumlayıp kitap okumak dersiniz.

  Camın yanındaki koltuğa oturup, gökyüzünün alacalığında yağmurun sesini dinlerken, içini ısıtan çayını yudumlayarak sevdiğin bir kitabın en sevdiğin bölümünü okumayı dünyalara değişmezsin.

  Bir adama bir kitap sattığın zaman, ona yalnız yarım kilo kağıt, mürekkep ve tutkal satmış olmazsın, ona tamamıyla yeni bir yaşam satmış olursun. Sevgi, dostluk, mizah ve geceleyin denizde dolaşan gemiler, eğer o kitap gerçekten benim anladığım anlamda bir kitapsa, onun içinde bütün gökler ve yer vardır. – Christopher Morley

  Sadece Kitapseverlerin Anlayabileceği 20 Durum adlı yazıyı bitirdiyseniz, kişisel gelişiminiz için diğer yazılarımıza buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  İçindekiler

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz