back to top
More

  Pomodoro Tekniği Nedir?

  Verimli bir şekilde çalışmak istiyorsunuz ancak bunu nasıl başaracağınızı bilmiyor musunuz? Bu teknikle zihninizin boyutunu keşfedin. Peki, pomodoro tekniği nedir?

  Pomodoro Tekniği Nedir?

  Hepimiz verimli bir şekilde çalışmanın yollarını ararız. Çalışma sırasında vakit kaybettiren her türlü dış engellerden uzaklaşarak, işimize odaklanmayı isteriz. Yıllarca yapılan araştırmalar, bazı çalışma tekniklerinin bireylerin başarısını artırdığını gözlemledi.

  Tabii ki her çalışma sistemi her bireyin çalışma kapasitesiyle eş olmayabilir. Ancak her insanın verimli bulduğu bir çalışma sistemi bulunmaktadır. Pomodoro tekniği adı verilen sistem sayesinde pek çok insan, nasıl daha verimli bir şekilde çalışacağını buluyor. Bu sistemde; 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık molalardan oluşan bir teknik uygulanmaktadır.Her 25+5 tekniğini tamamladığınızda, bu döneme bir pomodoro adı verilir.

  Bu tekniği detaylı olarak ele aldığımızda; kısa süreli periyotlar ile sık tekrar eden bir çalışma sistemi olduğunu gözlemlemekteyiz. Kısa çalışma süresi 25 dakika sürmekle birlikte, buna eşlik eden 5 dakikalık molanın olduğu bir tekniktir pomodoro.

  Pomodoro tekniğiyle verimli bir seans olması hedeflenmektedir. Her 30 dakikalık bölümü tamamladığınızda, 1 pomodoro tamamlamış oluyorsunuz.

  Pomodoro isminin kökeni nereden geliyor?

  Pomodoro tekniği, 1992 yılında Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiştir. Bu tekniğin temel amacı kısa sürede çalışma verimini artırmak ve başarı yüzdesini artırmaktır. Pomodoro kelime anlamı olarak İtalya’da sıklıkla ifade edilen armut şeklindeki domateslere verilen bir isimdir. Peki, bu tekniğe neden bu ad seçilmiş? Çünkü mutfaklarda kullanılan ve domates şeklindeki zamanlayıcılar verimli çalışma konusunda yardımcı oluyormuş.

  Eğer 4 pomodoro’yu başarıyla tamamlarsanız, 25-30 dakikalık bir dinlenme seansıyla uzun bir mola vermiş oluyorsunuz.

  Günde 10-16 arası pomodoro tamamlayabilirsiniz. Bunda hiçbir sakınca yok. Böylece molalarla birlikte toplamda 4-8 saat arası bir çalışma performansı sergilemiş olursunuz. İş hayatında ortalama 10-12 pomodoro ile verimli bir şekilde çalışabilir, zihninizi daha dinç tutabilirsiniz. Bu çalışma tekniği sayesinde öğrendiklerinizi daha uzun süre zihninizde tutabilirsiniz.

  25 dakika boyunca dikkatinizi hiçbir şeyin dağıtmasına izin vermeyin

  Pomodoro tekniği uygulanırken en önemli altın kurallar şunlardır: 5 dakikalık zaman dilimi içerisinde yaptığınız işi düşünmeyin ve zihninizi boşaltmaya çalışın.

  25 dakikalık çalışma seansınızda telefonunuzu sessize almayı ihmal etmeyin. Çünkü sosyal medya uygulamalarından gelen bildirimler yüzünden dikkatinizi dağıtabilir, odaklandığınız konudan istediğiniz verimi alamayabilirsiniz.

  5 dakikalık molalara gelecek olursak; bu molalar yalnızca zihninizi dinlendirip bir sonraki pomodoro seansına kendinizi hazır bir şekilde ayarlamanız için verilen süredir. Bu süre içerisinde yaptığınız işi düşünmeyin, zihninizi dinlendirip bir sonraki seansa kendinizi hazırlayın. Bu kurallara dikkat ederek etkili bir pomodoro tekniği uygulayabilirsiniz.

  Kendinize bir plan listesi oluşturun ve çalışma seansınız esnasında herhangi bir dış faktörün konsantrasyonunuzu bozmasına izin vermeyin

  Pomodoro tekniğini uygularken;

  • E-mail bildirimlerinizi kapatın.
  • Telefonunuzu sessize alın. Gerekiyorsa başka bir odada bırakın.
  • Hangi konu üzerinde çalışmak istiyorsanız bunu önceden belirleyin. Gerekli planlarınızı seansa başlamadan önce ayarlayın.
  • Çalışmaya hazırsak; 25 dakika zamanlayıcıyı kurup, kendimizi verimli bir şekilde çalışmaya odaklamalıyız. 25 dakika boyunca kesinlikle konudan konuya atlamayın. Yalnızca bir konu üzerinde detaylı bir şekilde analiz yapabilmeli ve başarılı olma süreçlerini gözden geçirmelisiniz.
  • Zihninizdeki tüm kötü düşüncelerden arının. Kafanızdaki olumsuz senaryolardan, başarısızlık korkusundan, güvensizlikten ve bunun gibi birçok negatif duygudan zihninizi arındırın. Unutmayın, bilinçaltınız neyse, siz de o olursunuz.
  • Pomodoro tekniğini uygularken en önemli hususlardan biri de, dışarıdan gelen uyarıcılara karşı tepkisiz kalmayı öğrenebilmektir. Bu seansları gerçekleştirirken, sabırlı olmayı ve başarılı olmayı gerçekten istemelisiniz. Kendinize inanmalı ve yapabileceklerinizin sınırlarını keşfetmelisiniz.
  • Eğer seansı yarıda kesmek zorunda kalırsanız (acil telefon görüşmeleri vs.), kaldığınız yere bir işaret/yıldız koyarak işinize dönebilirsiniz. Ancak seansları sürekli yarım bırakmak verimli çalışmanızı engelleyeceğinden, uygun zaman ve koşulları oluşturarak çalışmalısınız.
  • Örneğin, önemli bir telefon görüşmesi yapmak zorunda kaldınız. Bu durumda kaldığınız  bölüme bir işaret koyun ve işlerinizi halledin. Daha sonrasında seansa devam edin. Ancak 25 dakika kuralına uyun ve bunu alışkanlık haline getirmeyin.
  • Günde 8 saat çalıştığımızı varsayarsak, pomodoro tekniği sayesinde tüm işlerimizi 16 seansta bitirebiliriz. Bu sayede hem zihnimizi dinlendirebilir hem de gereken işlerimizi verimli bir şekilde tamamlayabiliriz. Bu tekniği uygularken unutulmaması gereken temel kurallar; çalışma düzeni ve disiplini oluşturmak, 25+5 kuralına uymak ve seans boyunca kendimizi yalnızca işimize odaklamamız gerektiğidir.

  Verimli seanslar şeklinde çalışmak istiyorsanız, bu konuda size yardımcı olabilecek telefon uygulamaları mevcut. İnternet üzerinden Pomodoro tekniği uygulamalarını araştırarak uygun olanları telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

  Pomodoro tekniğini rahatlıkla kullanmanız için telefonunuza uygulama indirebilirsiniz. Bu sayede daha verimli bir şekilde çalışabilir, zamanınızı nasıl daha üretken bir şekilde değerlendirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  Pomodoro Tekniğinin Faydaları

  • İş verimliliğinin artmasına yardımcı olur. Belirli bir plan dahilinde çalıştığınız için daha verimli bir şekilde öğrenirsiniz.
  • Zamanı yönetme şekillerini öğrenirsiniz. Verimliliği artırma ve üretkenliği geliştirmek için zamanı etkin bir şekilde kullanmak önemlidir. Bu sayede kısa zamanda daha fazla iş yapabilirsiniz.
  • İşlerinizi belirli bir düzen ve sıraya yerleştirdiğiniz için, stresinizi de azaltırsınız. Zamanını etkin bir şekilde yönetemeyen insanların yaklaşık %60-70’i iş hayatında yoğun bir şekilde stres yaşamaktadır. Bu durumdan kurtulmak için pomodoro tekniğini tercih edebilirsiniz.
  • Verimli bir şekilde çalışmak için pahalı kitaplara ve yüksek ücretli derslere ihtiyacınız yok. Yalnızca basit bir saat aracılığıyla, kendinizi verimli çalışmaya ve başarılı olmaya hazırlayabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken en önemli konu; kendinizi başarıya inandırmanız ve bunun için çabalamanız gerektiğidir. Her pomodoro tekniği uygulayan kişinin başarılı olacağını garanti veremeyiz ama her başarılı insanın belirli bir çalışma ve disiplini olduğunu söylememiz pek de yanlış olmaz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii