back to top
More

  Kıskançlık İlişkilerimizi Nasıl Etkiliyor?

  Kıskançlık İlişkilerimizi Nasıl Etkiliyor? Romantik bir ilişkiniz var, ancak son zamanlarda sıklıkla baş gösteren öfke nöbetleri ve kıskançlık krizleri mi yaşıyorsunuz? O halde kıskançlık ilişkilerimizi nasıl etkiliyor yazımız tam size göre.

  Kıskançlık İlişkilerimizi Nasıl Etkiliyor?

  Kıskançlık krizleri her ne kadar sahiplenici bir tutum olarak düşünülse de, bir süre sonra karşı tarafın sizden sıkılmasına neden olabilir.

  Kıskançlık

  Evlilik terapistleri tarafından gerçekleştirilen ve 2008 yılında Journal of Couple and Relationship dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre kıskançlık, romantik ilişkilerde görülen en büyük problem olarak karşımıza çıkıyormuş.

  Yapılan bu araştırmaya göre en çok görülen kıskançlık nedenleri şu şekilde sıralanıyor:

  • Düşük özgüvene sahip olmak: Kendine yeterince güvenmeyen bireylerde doğru orantılı artış gösteriyor.
  • Nevrotiklik : Duygu durumlarında şiddetli değişimlerin yaşanması, karşı tarafa güvenmeme ve sahip olma- paylaşamama hisleri de kıskançlığa sebep oluyor.
  • Aşırı bağlanmak: Partnerinizle çok uyumlu bir ilişkiniz olabilir. Ancak aşırı ve sağlıksız bir şekilde bağlanma biçimi zamanla kendi öz benliğinizi kaybetmenize ve hatta takıntılara sebep olabilir.
  • İlişkide kendinizi yetersiz hissetmek: Sizden daha başarılı ya da fiziksel olarak görünüşünü beğendiğiniz biriyle partnerinizi yan yana görmekten rahatsızlık duyma, o kişinin sevgilinizi ya da eşinizi elinizden alacağı düşüncesi

  giphy

  Engelleyemediğiniz öfke nöbetleri ve kıskanmanız  nedeniyle kendinizi sürekli üzgün ve öfkeli hissediyorsanız aşağıdaki önerileri değerlendirebilirsiniz;

  • Kıskançlığa neden olabilecek durumlardan kaçının.
  • Kıskançlığın altında yatan en temel duygu öz güven eksikliğidir. Bunu unutmayın.
  • Sahip olduğunuz pozitif özellikleri kendinize hatırlatmayı deneyin.
  • Partnerinizle iletişim kurun. Ancak bu imalı ve kırıcı bir şekilde değil, karşılıklı saygı çerçevesinde -suçlayıcı olmayan bir dille- yapılmalıdır.
  • Bazen boş vermeyi öğrenmelisiniz. Hayatınızda bu duyguya ihtiyacınız olmadığını düşünün.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz