0
More

  Eliptik Bisiklet ve Faydaları

  Eliptik Bisiklet ve Faydaları. Eliptik bisiklet, 1990 yılında Larry D. Miller tarafından icat edilmiştir. Spor salonuna gidenlerin adını sıkça duyduğu eliptik bisiklet, kullanan kişiler tarafından olumlu yorumlar almaktadır. Kullanım kolaylığı ve yüksek miktarda efor sarf ettiren bu bisiklet, kilo vermek isteyen kişilerin yardımına koşuyor.

  Eliptik Bisiklet ve Faydaları

  Eliptik bisiklet, koşu bandı, merdiven çıkma ve kondisyon bisikletinin birleşiminden oluşmaktadır. Yani başka bir deyiş ile üç farklı spor aletinden alacağınız verimi tek bir aletten alabiliyorsunuz. Eliptik bisikletler, kondisyon bisikletlerinden farklı olarak alt ve üst vücut kaslarınızı kullanabilmenize olanak tanımaktadır.

  Eliptik bisiklet kullanırken ayak tabanı ve topukların pedallardan ayrılmıyor olması ile oluşan eliptik hareket sayesinde tendon ve kas stresi azalmaktadır. Bu nedenle de düşük etkili egzersiz olarak adlandırılmaktadır.

  Düşük etkili bir egzersizdir

  Düşük etkili egzersiz size yetersiz bir egzersiz gibiymiş izlenimi uyandırmasın. Eliptik bisikletler oluşan eliptik hareket ile bacaklardaki stresi ve gerginliği azaltmaktadır. Yapan kişilerin de bildiği gibi, eliptik bisiklet kullanırken ayaklar pedaldan asla ayrılmaz ve havada yürüyor gibi bir hisse kapılırsınız.

  giphy

  Daha farklı ve eğlenceli antrenmanlar yapılabilir

  Eliptik bisikletler de farklı modlara sahiptirler. Tepe, tırmanış, interval egzersiz gibi modları bulunmaktadır. Bu sayede kendinize meydan okuyabilirsiniz ve daha iyi bir ölçümleme yapabilirsiniz.

  Eklemleriniz zarar görmez

  Eliptik bisiklet kullanıldığı zaman ayaklarınızda, dizlerinizde, bileklerinizde ve kalça eklemlerinizde oluşan hareket, yürürken veya koşarken yaptığımız doğal harekettir. Bacaklardaki ve eklemlerdeki gerginliği azaltmak için ayak eklemlerine uygun şekilde pedallara sahiptirler.

  Alt ve üst vücudu aynı anda çalıştırır

  Quadriceps, hamstrings, glutes, göğüs, triceps, sırt ve biceps gibi kasları eliptik bisiklet ile çalıştırabilirsiniz. Gerçek anlamda verim almak istiyorsanız alt ve üst vücut arasındaki direnci dağıtmanız gerekmektedir. Çoğu eliptik kullanıcısı direnci alt vücutlarına vermektedir ancak bu yanlıştır.

  Eliptik bisikleti kullanırken üst vücudunuzu ve kollarınızı kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

  giphy downsized

  Kısa sürede daha çok kalori yakmak

  Bildiğiniz üzere daha fazla kas grubunu aynı anda çalıştırmak, vücudunuzun daha çok enerji üretmesine yardımcı olmaktadır. Bu da daha kısa sürede daha çok kalori ve yağ yakımı demektir.

  Osteoporoz’a bire birdir

  Kondisyon bisikleti gibi fitness ekipmanları ile kıyaslandığı zamanlarda eliptik bisiklet ağırlık taşıyan bir egzersiz sistemine sahiptir. Osteoporoz gibi problemlerin önlenebilmesi bakımından ağırlık taşıyan egzersizler önemlidir.

  Evinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz

  Sürekli bakım ihtiyacı gerektirmemektedir. Eliptik bisiklet, minimum seviyede elektrik harcar ve 3 farklı spor aletinden alacağınız verimi sizlere verebilir. Aynı zamanda koşu bandı ile kıyaslama yapacak olursanız evinizde kaplayacağı yer daha az olacaktır.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz