0
More

  Protein Tozunun Yararları Nelerdir?

  /

  /

  Protein tozunun yararları nelerdir? Vücut geliştirme hedeflerinize daha hızlı ulaşmak ve günlük beslenme rutininize sınıf atlatmak istediğinizde supplement seçenekleri sonsuzmuş gibi görünür. Ama sizin için en doğru besin desteğini seçmeden önce temel ihtiyacınız olan protein tozlarını araştırmanız sizin için faydalı olacaktır.

  Protein Tozunun Yararları Nelerdir?

  Spor yapmaya başladığınızda diyetinizi değiştirmek ve besin destekleri kullanmaya başlamak ilk başta zor gelebilir. Piyasada kaslarınızın gelişmesini ya da yağ yakmayı vaat eden yüzlerce ürün bulunuyor. Bu kadar çok ürün gerçekten işe yarıyor olsa da kafanızı karıştırabilir.

  Düzenli olarak spor yapan biri protein desteklerinin faydalarını zamanla görecektir. Protein tozları ile ilgili tek sorun tatlarının güzel olmamasıydı ama artık bu sorun aşıldı. Günümüzde pek çok markanın üretmiş olduğu çikolatalı, çilekli, vanilyalı ve hatta kurabiye aromalı leziz protein tozları ile tıpkı bir milkshake içer gibi keyifle protein tozunuzu tüketebilirsiniz.

  Kas Kaybını Önlemeye Yardımcı Olur

  Her gün belirli bir miktarda protein almanız gerekmektedir. Bu miktar gram olarak, spor yapanlar için kilosunun iki katı, yapmayanlar için ise kilosu kadardır. Aldığınız protein ile birlikte gelen amino asitler, sağlığınızı korumak için vücudunuzun çeşitli bölgelerinde farklı amaçlar için kullanılır. Proteinin belki de en önemli olan faydalarından biri de yeni kas dokusu inşa etmek ve hasar gören kasları onarmaktır.

  Yeteri kadar protein almazsanız, vücudunuzda yeni kas dokusu oluşmaz. Protein aynı zamanda vücudun nitrojen dengesini de sağlar (vücut geliştiriyorsanız nitrojen seviyesi artacaktır). Aldığınız protein, yağsız kırmızı kas kütlesi denilen ‘lean body mass’i kaybetmemenize yardımcı olur. Fit kalmak için gerekli olan şey de kas yapmak ve bu kas kütlesini korumak değil midir?

  Kilo vermeye çalışıyor ve ekmek, makarna ve pirinç gibi karbonhidratları yemekten kaçınıyorsanız, protein ihtiyacınız artacaktır. Yeterince et, süt, yumurta, peynir, yoğurt ya da balık gibi hayvansal proteinler almıyorsanız, protein tozu bu konuda size büyük fayda sağlayacaktır.

  Protein Tozu Kemikleri Güçlendirir

  Çoğu kişi gün içinde yeteri kadar kalsiyum almaz. Kimse süt ürünleri tüketmek zorunda değildir elbette ama ne var ki güçlü kemiklere sahip olmak ve yüksek enerji seviyenizi korumak için kalsiyuma ihtiyacınız vardır. Kalsiyum, kasların kasılmasında önemli bir role sahiptir. Bu da ne yazık ki şu demek oluyor; eğer kalsiyum seviyeniz düşükse, elde etmeye çalıştığınız kaslara sahip olma şansınız neredeyse yok.

  Neyse ki bir ölçü protein tozu, günlük almanız gereken kalsiyum miktarının %20’sini karşılıyor. Eğer egzersiz öncesi ve sonrası protein shake içiyorsanız, günlük kalsiyum ihtiyacınızın neredeyse yarısını alıyorsunuz demektir.

  Protein Tozu Vejetaryenler İçin Protein Desteği Sağlar

  Vejetaryenlerin günlük protein ihtiyaçlarını karşılamaları et yiyenlerden daha zordur. Sadece bakliyat, kuru yemiş ve sebzelerden alınan bitkisel proteinler, vücudun ihtiyacı olan proteinlerin tamamını karşılayamaz. Piyasada vejetaryenlere ve veganlara yönelik soya proteini tozu, yumurta akı tozu, vegan protein tozu ve hatta pirinç proteini tozu bulunmaktadır. Bu ürünler protein gereksinimlerinizi karşılamanıza yardımcı olacaktır.

  Eğer spor yapan bir vejetaryenseniz ve günlük protein alımınızı kontrol etmiyorsanız, egzersiz hedeflerinize ulaşmakta sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Severek kullanabileceğiniz bir protein tozuna yatırım yaparak aslında kaslarınıza yatırım yapmış olursunuz.

  İster laktoz intoleransınız olsun, ister vejetaryen ya da vegan olun, yüksek kaliteli bir protein kaynağı arıyorsanız, soya proteini de mutlaka seçenekleriniz arasında olmalı.

  Protein Tozu Egzersiz Sonrası Kas Onarımını Destekler

  Sayısız araştırma sonucu egzersizden önce ve sonra protein alındığında, vücudun protein sentezleme hızı artmaktadır. Spordan önce ve sonra içeceğiniz emilim hızı yüksek bir whey protein tozu, vücut geliştirme hedeflerinize çok daha hızlı ulaşmanızı sağlayacaktır. Egzersizden 45 dakika önce içeceğiniz protein shake, kaslarınızı korur ve egzersiz sırasında oluşabilecek kas hasarını önler. Egzersiz bittikten sonra içeceğiniz protein tozu ise, vücudunuzdaki amino asit stoklarını destekleyerek kas onarımına yardımcı olur.

  Whey proteini, vücut tarafından en iyi absorbe edilen proteinlerden biridir. Whey’in biyolojik değeri tavuk ve balıktan daha yüksek olduğu için vücut tarafından daha iyi emilir. Ama bu whey proteininin tavuk ve balık yerine tüketilebileceği anlamına gelmez. Tüm protein kaynaklarından dengeli miktarda tüketmek sağlığınız için en iyisidir.

  Protein Tozu Öğünlerinizi Planlamanıza Yardım Eder

  Yeterli protein aldığınızdan emin olmak için her gün ne yiyeceğinizi düşünmek, oldukça zaman alan bir uğraştır. Yine de her gün en az 5-6 öğünü planlayacak zamanı olmayan ve bu yüzden fast food ve hazır gıdalara yönelen pek çok kişi var. Sağlıklı ve evde pişirilen yemekler hazırlamak zaman ve emek istiyor. Hafta sonu birkaç günlük yemek pişirseniz bile, dışarıda hızlıca atıştırmak zorunda kalacağınız durumlar olabiliyor.

  Sizde basit ve sağlıklı bir şekilde bunu uygulayabilirsiniz. Protein tozu, 1 adet muz, 1 bardak yağsız süt ve bir kaşık fıstık ezmesi ile birlikte blenderda karıştıracağınız protein shake’i hazırlamak sadece 2 dakikanızı alacaktır. Eğer hemen tüketemeyecekseniz bile buzdolabında birkaç saat beklemesinde sakınca yoktur. Ara öğünlerinizi önceden hazırlayarak zaman kazanabilirsiniz ve böylece sağlıksız atıştırmalardan uzak durmuş olursunuz.

  Kendi hazırladığınız protein shake ile karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlar bakımından dengeli bir öğün elde etmiş ve aynı zamanda günlük kalori alımınızı da kontrol altında tutmuş olursunuz. Ara öğün saatinde evde değilseniz, 1 ölçek protein tozu, 1/3 su bardağı yulaf ezmesi ve 1-2 su bardağı su ile shakerda karıştıracağınız protein karışımınız, sizi bir süreliğine idare edecektir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum Yap

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz