0
More

  Geçmişin Yüklerinden Kurtul

  Geçmişin olumsuz etkileriyle yüzleştiğimizde, geçmişin yüklerinden kurtulmak için ne yapacağımızı düşünüyoruz. Psikolojik ve fizyolojik olarak bizi etkileyen bu durumdan kurtulmak için aşağıdaki önerileri okuyabilirsiniz.

  Geçmişin Yüklerinden Kurtul

  Pek çok insan duygusal travma sonrasında yaşadıklarını unutamıyor ya da hafızadan atmak istemiyor. Peki, bunun sebebi nedir? Geçmiş acıları bırakıp nasıl devam edersiniz?

  Geçmişe tutunmak her zaman iyi sonuçlar getirmeyebilir. Özellikle hayatı derinden etkileyen olaylar yaşanmışsa, bireyi üzen ve yıpratan olaylar akla geliyorsa, geçmişin yüklerinden kurtulma zamanı gelmiş olabilir.

  İnsanları birbirine bağlayan en büyük özelliklerin başında acıyı hissetme yeteneğimiz gelir. Acının varoluşsal sebebi fiziksel ya da duygusal olarak gerçekleşebilir. Ancak her ne olursa olsun, acı acıdır.

  Bu konuya detaylı açıdan baktığımızda; bizi diğer insanlardan ayıran en önemli unsur, acıyla nasıl mücadele ettiğimiz, olaylara bakış açımız ve dayanma kapasitemizdir.

  Acı veren düşüncelere karşı koymak için olumlu alanlar yaratmak, kendinizle konuşmak ve olaylara perspektif açıdan yaklaşmayı öğrenmeniz gerekir. Bazen işler istediğimiz gibi yürümeyebilir ya da istediğimiz gibi olmasına rağmen bundan hoşnut olmayız.

  Geçmiş Tozdur, Üfleyin Gitsin

  Geçmişinizle barışmayı deneyin. Belki iyi şeyleri deneyimlemediniz ya da geçmişe karşı büyük bir kin duyuyorsunuz. Ancak bunun şu anda hiçbir önemi yok.

  Geçmişin en iyi öğretmen olduğunu unutmayın. O size sadece almanız gereken dersleri verir. Dersleri nasıl aldığınız ise sizin sorumluluğunuzda olan ödevlerinizdir. Sorumlulukların bilincinde olup ileriye adım atmayı seçebilir ya da bumerang etkisiyle geçmişi irdeleyebilirsiniz. Ancak ikincisi size bir fayda sağlamayacaktır.

  İnsanlar acı verici olaylarla karşılaştıklarında, güçlü olmayı ya da pes etmeyi seçerler. Düşüncelerin üst üste geldiği anlarda, kendiniz üzerinde yaptığınız olumlu telkinlerin büyük bir faydasını görebilirsiniz. Hayata hangi pencereden bakarsanız onu görürsünüz.

  Geçmişi geride bırakmanın en büyük adımı, yaşanılan olaylardan ders çıkarmaktır. Her ne yaşandıysa bunun sizin gelişiminiz ve büyümeniz için olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Geçmişe karşı kızgın olmak, kendinizi suçlamak ya da takılı kalmak size hiçbir fayda sağlamayacaktır.

  Acı veren deneyimler yaşıyorsanız, aşağıdaki öneriler size iyi gelebilir:

  Bir şey size iyi gelmiyorsa, belki de ondan uzaklaşmanın vakti gelmiştir

  Bazı insanlar geçmişinizi ve hayatınızı çok iyi bilebilir. Bu insanların bir kısmı sizi olduğu gibi kabul ederken bir kısmı ise geçmişinizdeki hatalarınızı yüzünüze vurup sizi sürekli mahcup edebilirler.

  Böyle bir durumda karşınızdaki kişiyle aranızı bozmamak için iletişime devam etmeyi seçebilirsiniz ancak bu durum sizi yaralamaktan öteye gitmeyecektir. Bir insan sürekli olumsuz yanlarınızı ortaya çıkarıyor, sizi desteklemek yerine eleştiriyor ve her hareketinizden farklı anlamlar çıkartıyorsa belki de aranıza mesafe koymanın zamanı gelmiştir.

  Farkındalığınızı geliştirin

  Odak noktanızı ne kadar iyi yönlere çekebilirseniz, mutluluk da sizinle olacaktır. Bazı insanlar sürekli olumsuz olayları düşünür. Yıllar önce yaşanan ve etkisinin devam etmediği olaylarla kendilerini meşgul ederler. Ancak bu yaşam enerjisini tüketen önemli bir eksikliktir.

  Olaylara karşı bakış açınızı geliştirin. Farkındalık seviyenizi artırın. Yaşadıklarınıza hata gözüyle değil, bundan hangi dersleri alabilirim gözüyle bakın. Bunları uyguladığınızda, geçmişin yüklerini yük yerine çıkarılması gereken ders olarak görebilirsiniz.

  Kendinize odaklanın

  Kendi işinizi yapın. Sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz aktiviteleri yapın. Böylece kötü olayları düşünmeye vaktiniz kalmayacaktır. Geçmişin kötü etkilerinden kurtulmak istiyorsanız, size acı veren insanları düşünmekten vazgeçin. Bunun yerine sizi geliştirebilecek ve benliğinizi ortaya çıkaracak işlerle meşgul olmayı düşünün. Tüm bunları denediğinizde, geçmişle daha barışık olma yolunda önemli bir adım atabilirsiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz