back to top
More

  Magnezyum Likit Nedir?

  Magnezyum likit, magnezyum mineralinin tablet yerine sıvı formda sunulduğu bir besin takviyesidir. Magnezyumun vücutta pek çok önemli role sahiptir ve eksikliği çeşitli problemlere yol açmaktadır. Kandaki magnezyum miktarını yeterli seviyede tutmak için ya magnezyum yönünden zengin besinler tüketmeniz ya da magnezyum tabletleri veya likit magnezyum gibi destekler almanız gerekmektedir.

  Magnezyum Likit Nedir

  Magnezyum

  Magnezyum eksikliği, D vitamini eksikliğinden sonra dünyada en yaygın mineral eksikliğidir ve ölüm riskini 2 katına çıkarmaktadır. Magnezyum, besinlerin metabolize edilmesine (yağ ve karbonhidratlar dahil) ve enerjiye dönüştürülmesine yardım eder.

  Vücudunuz magnezyumu DNA gibi genetik bilgiler üretmek için kullanır; hücrelerin birbirleriyle olan iletişimini, paratiroid hormonu salgılanmasını ve kalp, kaslar ve sinir fonksiyonları için gerekli olan iyon transportunu düzenler. Ayrıca vücudunuz magnezyumu güçlü bir antioksidan olan glutatyon üretmek için kullanır.

  Magnezyumun Vücuttaki İşlevi

  Magnezyumu gevşeme, rahatlama minerali olarak da görmek mümkündür. Vücudunuzda kasılan, sıkılan veya kramp giren bir bölge varsa magnezyum eksikliğinden şüphelenebilirsiniz. Magnezyum kemiklerde, kaslarda ve beyinde bulunan dokularda reaksiyona giren 300’den fazla enzimden sorumludur. Hücrelerinizin enerji üretmesi, farklı kimyasalların devreye girmesi ve hücre zarlarını sabitlemek ve kasları gevşetmek amacıyla magnezyum vücudumuz için en gerekli minerallerden biridir. Magnezyumun uykuyu düzenlediği de bilinmektedir.

  Magnezyum eksikliği vücutta enflamasyonu ve kandaki iltihap oranını (CRP – C-reaktif protein) artırır. Nüfusun %15’inde magnezyum eksikliği görülmektedir. Magnezyum eksikliği 3500 tane medikal rahatsızlığa sebep olabilmektedir. Ama bir ilaç olmadığı için çoğunlukla kullanılması ihmal edilen bir mineraldir. Günde 350 mg.’dan fazla magnezyum almak diyareye ve eğer böbrek rahatsızlığınız varsa daha ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

  Eğer likit magnezyum alacaksanız içeriğindeki magnezyum miktarına ve günlük aldığınız miktara dikkat etmelisiniz.

  Magnezyum İçeren Besinler

  Su yosunu
  Buğday kepeği
  Ruşeym
  Badem
  Kaju fıstığı
  Karabuğday
  Brezilya fındığı
  Kırmızı deniz otu
  Fındık
  Darı
  Pekan cevizi
  Ceviz
  Çavdar
  Tofu
  Soya fasulyesi
  Esmer pirinç
  İncir
  Hurma
  Yeşil yapraklı lahanalar
  Karides
  Avokado
  Maydanoz
  Fasulye
  Arpa
  Hindiba
  Sarımsak

  Magnezyum Eksikliği

  Vücudunuzdan magnezyum eksilmemesi için kola, kahve, tuz, şeker ve alkol tüketiminizi sınırlandırmalısınız, aktif dinlenme yöntemleri üzerinde çalışın ve tansiyon ilacınızın magnezyum kaybına sebep olup olmadığını doktorunuza danışın. Aşırı terleme, diüretik su hapları, stres, kronik diyare, aşırı adet kanaması, antibiyotikler ve bazı bağırsak parazitleri de vücudun magnezyum seviyelerini düşürebilmektedir.

  Magnezyum vücut tarafından kolayca emilebilen bir mineral olmadığı gibi, magnezyum kaybı da çok kolaydır. Bu yüzden likit magnezyumun sindirilmesi tablet magnezyuma oranla daha hızlı ve etkili olabilmektedir. Magnezyum seviyenizi iyi bir seviyeye çıkarmak için B6 vitamini, D vitamini ve selenyuma da ihtiyacınız vardır.

  Genel Uyarılar

  Aşırı dozda magnezyum diyareye yol açabilir ama magnezyum glycinate’ye geçerseniz bu sorun ortadan kalkacaktır.

  En kolay sindirilebilir magnezyum çeşitleri magnezyum citrate, glycinate taurate ve aspartate’tır.

  En yaygın ve en ucuz magnezyum formu olmalarına rağmen vücut tarafından yeterince emilemedikleri için magnezyum carbonate, sulfate, gluconate ve oxide kullanmaktan kaçınmalısınız.

  Günlük ihtiyacınız olan minimum magnezyum miktarı 300 mg.’dır. İhtiyaçlarınıza göre bu miktar değişkenlik gösterebilir. Pek çok kişi günde 400 ila 1000 mg. arasında magnezyum alarak sağlık koşulları iyileştirmektedir.

  Multi-vitamin formunda ya da başka minerallerle birlikte kullanılması önerilir.

  Epsom tuzları (magnezyum sülfat) ile banyo yapmak da magnezyum emilimi açısından etkilidir.

  Böbrek hastalığı ve ciddi bir kalp hastalığı olan kişilerin doktorlarına danışarak magnezyum desteği kullanmaları önerilir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz