0
More

  Aç ve Tok Karna Spor Yapmak

  Aç ve Tok Karna Spor Yapmak. Spor yapmaya yeni başlayan kişilerin veya bir süredir düzenli olarak spor yapmakta olan kişilerin en çok sorduğu sorulardan biri aç karna mı yoksa tok olarak mı antrenman yapmak gerektiğidir.

  Aç ve Tok Karna Spor Yapmak

  Araştırma 1

  Aç ve tok yapılan egzersizin performansa etkisini inceleyen bu araştırmada 12 denek kullanılmış. İkiye bölünen deneklerin bir grubuna sekiz saatlik gece açlığı sonrası kahvaltı yaptırılmamış, diğer gruba ise kahvaltı yaptırılmış.

  Araştırma devamında 60 dakika süren koşu bandı seansında iki denek grubu arasında VO2 max değerlendirildiğinde performans konusunda herhangi bir farklılık görülmemiş.

  Araştırma 2

  Araştırma antrenman öncesi karbonhidrat alımının performansa etkisini incelemek için yapılmış. Sekiz kadın ve altı erkek rastgele iki gruba ayrılmış ve dört hafta, haftada beş gün yapılan egzersizler ile denenmiş.

  Bir gruba egzersiz öncesi karbonhidrat verilirken diğer grup aç olarak egzersiz yapmış.

  Araştırma sonunda tok yani egzersiz öncesi karbonhidrattan zengin beslenen grupta VO2 maksimum değerinin daha yüksek bulunduğu görülmüş.

  Sonuç

  Yukarıda iki zıt sonuç veren çalışmadan gördüğünüz üzere aç ve tok egzersiz konusunda kesin bir kanı bulunmamakta. Bu ve diğer araştırmaları incelediğimde gördüğüm yegane nokta ise maksimal ve orta/düşük yoğunlukta aç ve tok egzersizin bir şeyler değiştirdiği.

  Yukarıdaki iki araştırmada da göreceğiniz üzere ilk araştırmada orta düşük tempo üzerinde çalışırken ikinci araştırmada maksimal egzersizler denenmiş ve beslenen grupta VO2 maksimum değerinin daha yüksek olduğu görülmüş.

  Toplayacak olursak eğer aşırı zorlu egzersiz tempoları içerisinde iseniz egzersiz öncesi karbonhidrat alımı performans artışına yardım edebilir. Ancak orta/düşük tempoda egzersiz yapıyorsanız egzersiz öncesi beslenmenize performans için gerek yok.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz