back to top
More

  Mr Olympia 2022 Kazananları ve Para Ödülleri

  Mr Olympia 2022 etkinliğinin 11 kategorisinin özeti, kazananları ve para ödülleri

  Mr Olympia 2022 Kazananları ve Para Ödülleri. 2022 Olympia, 15-18 Aralık tarihleri arasında Nevada, Las Vegas’ta devam ediyor. 11 bölümdeki yarışmacılar Olympia unvanını kazanmak için yarışıyor. Aşağıda Mr Olympia 2022 kazananlarını ve para ödüllerini bulabilirsiniz.

  Mr Olympia 2023 Kazananları ve Para Ödülleri

  Olympia, dünyanın en prestijli vücut geliştirme yarışmasıdır ve bu nedenle, her yönden rekabetçi vücut geliştirmenin zirvesini işaret eder. Bir vücut geliştirmeci için Olympia unvanını kazanmaktan daha büyük bir ödül yoktur.

  Mr Olympia, küresel salgından dolayı 2020 ve 2021 yılında Florida’da düzenlemişti. Bu sene 58’incisi düzenlenen etkinlik, sonunda Las Vegas’a geri döndü.

  Gösterinin ana etkinliği olarak kabul edilen Mr. Olympia yarışmasında, hüküm süren şampiyon Big Ramy, üst üste üçüncü galibiyeti alabilmek için girişiminde bulunacak. Bununla birlikte, bölümdeki kadro uzun zamandır gördüğümüz en iyi kadrolardan biri ve muhtemelen önümüzdeki yıllarda bunun hakkında çok konuşacağız.

  Bu nedenle Big Ramy’nin Brandon Curry, Hadi Choopan, Nick Walker ve William Bonac gibi isimlerin yanı sıra, kategoride diğer güçlü yarışmacılara karşı galip gelmesi kolay bir iş olmayacak.

  Classic Physique kategorisi, vücut geliştirme hayranları için en büyük cazibe merkezi haline geldi ve 3 kez Classic Physique Olympia şampiyonu olan Chris Bumstead’in 2022 Olympia’da art arda dördüncü galibiyet denemesini izleyecek.

  Urs Kalecinski ve Ramon Rocha Querioz gibi genç yeteneklerden oluşan grup, sahnede Chris’e zorluk çıkartacak gibi.

  Mr Olympia 2022’de yer alan kategoriler;

  • Men’s Open
  • 212 Division
  • Classic Physique
  • Men’s Physique
  • Ms. Olympia
  • Figure Division
  • Fitness Division
  • Women’s Physique
  • Bikini Division
  • Wellness Division
  • Wheelchair Division

  Mr Olympia 2022 Kazananları ve Para Ödülleri

  Mr. Olympia (Men’s Open)

  Mr Olympia 2022 Kazananı

  Hadi Choopan, Mamdouh ‘Big Ramy’ Elssbiay’i mağlup etti ve ilk Mr. Olympia unvanını kazanmayı başardı. İzleyiciler, Big Ramy’nin ön değerlendirmede kenara çekildiğini görünce şaşırdılar.

  Nick Walker, Derek Lunsford ve Hadi Choopan, Big Ramy ile finallerde çok sert bir şekilde rekabet ettiler. Kısa süre sonra Hadi ve Derek’in unvan için mücadele ettiğini ve Nick Walker’ın da bu iki ismin gerisinde kalacağı anlaşıldı. En sonunda, Big Ramy unvanını koruyamadı ve beşinci sırada kendine yer buldu.

  Hadi Choopan, üç sene boyunca unvan için deneme yapıyordu ve en sonunda Mr Olympia şampiyonu olmayı başardı. Eski 212 Olympia şampiyonu Derek Lunsford herkesi şaşırtarak ikinci sırada yerini almayı başardı.

  Nick Walker, sahneye kendisini geliştirmiş bir şekilde çıktı ve üçüncü sırayı kaptı. Ayrıca People’s Champ ödünü de kazandı.

  Brandon Curry, fiziğinde önemli iyileştirmeler yaparak Ramy’i geçmeyi başardı ve dördüncü sırada yerini aldı.

  1. Hadi Choopan – $400,000
  2. Derek Lunsford – $150,000
  3. Nick Walker – $100,000
  4. Brandon Curry – $40,000
  5. Big Ramy – $35,000
  6. Samson Dauda
  7. Hunter Labrada
  8. Andrew Jacked
  9. William Bonac
  10. Rafael Brandao

  212 Olympia

  Mr Olympia 2022 Kazananları ve Para Ödülleri
  From @moriauphoto

  212 bölümü unvanı, 7 kez 212 Olympia şampiyonu olan Flex Lewis’in kategoriyi bırakmasından bu yana her yıl tam anlamıyla el değiştirdi. Son üç yılın kazananları Derek Lunsford, Kamal Elgargni ve Shaun Clarida bölümün en iyileri olarak kabul ediliyor.

  Lunsford’un Men’s Open kategorisine geçmesiyle birlikte, Shaun ve Kamal ilk iki sırada yer aldı. Clarida hem 212 hem de Men’s Open kategorisinde yarışmak için hak kazandı. Ancak 212 kategorisinde yarışmayı seçti ve vermiş olduğu kararın da ne kadar doğru olduğunu bize göstermiş oldu.

  Clarida, etkinlikte her zamankinden daha iyi görünüyordu ve baskın bir yapıya sahipti. Bunun yanında, herkes Kamal Elgargni’nin ikinci olmasını bekliyordu. Ancak Angel Calderon Frias, sahneye mükemmel bir fizik getirdi ve yarışma boyunca Elgargni’yi zorladı ve en sonunda Frias ikinci, Kamal ise üçüncü sırada yerini aldı.

  Ahmad Ashkanani ve Oleh Kryvyi de dengeli fizikleri ile geldiler, ancak sırasıyla dördüncü ve beşinci oldular. Keone Pearson’ın ilk beşe girememesi birçok kişiyi şaşırtmış olsa da, bu sporda her şeyin değişebileceğini tekrardan görmüş olduk.

  1. Shaun Clarida – $50,000
  2. Angel Calderon Frias – $20,000
  3. Kamal Elgargni – $10,000
  4. Ahmad Ashkanani – $6,000
  5. Oleh Kryvyi – $4,000
  6. Keone Pearson
  7. Kerrith Bajjo
  8. Felipe Moraes
  9. Bryan Balzano
  10. Dean White

  Classic Physique Olympia

  Mr Olympia 2022 Classic Physique Kazananı
  From @moriauphoto

  Chris Bumstead, Classic Physique Olympia unvanını üst üste dördüncü kez kazanarak tarih yazmaya devam ediyor! Chris Covid-19, diz, quadriceps ve omuz sakatlıkları yaşamasına rağmen rekabeti bırakmadı ve unvanını korumayı başardı.

  Ayrıca, Iain Valliere ile müşteri-antrenör ilişkisini de bitirmek zorunda kaldı. Birçok kişi Chris’in üstünlüğünü kaybedeceğini düşünüyordu. Böyle düşünenleri yanıltmayı başardı ve 4’üncü şampiyonluğunu elde etti.

  Poz rutini başladığı zaman, Chris’in rakipleri için zorlu bir süreç başladı. 27 yaşındaki sporcu, rekabeti baştan sona domine etti ve sonunda galip geldi.

  Ramon Rocha Querioz ve Urs Kalecinski sahneye harika fizikler getirdiler. Ancak bu, 4 kere Classic Physique Olympia şampiyonuna yetişmek için yeterli olmadı. Ramon ve Urs, geçen seneye göre sıralamalarında bir sıra yükseldiler ve sırasıyla ikinci ve üçüncü oldular.

  Eski şampiyon Breon Ansley dördüncü olurken, Mike Sommerfeld ilk beşe girmeyi başardı. Seneye 2022 Arnold Classic Physique galibiyetiyle başlayan Terrence Ruffin, ilk beşe giremedi ve kendisine altıncı sırada yer bulabildi.

  1. Chris Bumstead – $50,000
  2. Ramon Rocha Querioz – $20,000
  3. Urs Kalecinski – $10,000
  4. Breon Ansley – $6,000
  5. Mike Sommerfeld – $4,000
  6. Terrence Ruffin
  7. Fabian Mayr
  8. Wesley Vissers
  9. Alex Cambronero
  10. Michael Daboul

  Men’s Physique Olympia

  Mr Olympia 2022 Men’s Physique Kazananı
  From @w_wittmannphoto

  Bu sene Men’s Physique Olympia kategorisinde başarıya aç ve genç yarışmacılar vardı. Üç kez şampiyon olan Brandon Hendrickson’ı tahtından indirip yerine geçmeye çalışıyorlardı. Sonunda, zorlu mücadelenin üstesinden gelmeyi başaran ve Men’s Physique Olympia unvanını kazanan Erin Banks oldu.

  Diogo Montenegro ve Charjo Grant, Hendrickson ve Banks için yeterince iyi olduklarını kanıtladırlar ve sert geçen bir mücadele verdiler. Ancak zirveye çıkan ve birincilik için mücadele edenler Hendrickson, Montenegro ve Banks oldu.

  Erin Banks unvanı alıp kenara çekildikten sonra, Brandon ve Montenegro sırasıyla ikinci ve üçüncü sırada yer bulmayı başardılar.

  Charjo Grant ve Edvan Palmeira ilk üçe karşı sıkı bir mücadele verdiler, ancak sırasıyla dördüncü ve beşinci sırada yer aldılar.

  1. Erin Banks – $50,000
  2. Brandon Hendrickson – $20,000
  3. Diogo Montenegro $10,000
  4. Charjo Grant $6,000
  5. Edvan Palmeira $4,000
  6. Kyron Holden
  7. Ryan Terry
  8. Corey Morris
  9. Ali Bilal
  10. Andre Ferguson

  Ms. Olympia

  Mr Olympia 2022 Kazananları ve Para Ödülleri
  From @moriauphoto

  Andrea Shaw, kategorideki mirasını genişletmeye devam ediyor. Diğer yarışmacılarla yakın ve çekişmeli geçen yarışın ardından Shaw zirveye çıktı ve 2022 Ms Olympia unvanını kazandı. Bu onun üst üste üçüncü Olympia galibiyeti oldu.

  Yarışmanın sonuna doğru, Andrea Shaw kendisini Angela Yeo ve önceki yılın ikincisi Helle Trevino ile çekişmeli bir mücadelenin içinde buldu. Ancak, Yeo ve Trevino ikinci ve üçüncü sırada bitirirken, Shaw galibiyete giden yolu garantiledi.

  Helle Trevino, bu yılın başlarında omuz sakatlığı geçirmesine ve ameliyat olmasına rağmen en iyi fiziğini etkinliğe getirmeyi başardı. Margie Martin ve Branca Njegovec ilk beşe girmeyi başardı ve sırasıyla dördüncü ve beşinci sırayı aldılar.

  1. Andrea Shaw – $50,000
  2. Angela Yeo – $20,000
  3. Helle Trevino – $12,000
  4. Margie Martin – $7,000
  5. Branka Njegovic – $6,000
  6. Michaela Aycock
  7. Theresa Ivancik
  8. Alcione Santos Barreto
  9. Chelsea Dion
  10. Michelle Jin

  Figure Olympia

  Mr Olympia 2022 Kazananları ve Para Ödülleri
  From @moriauphoto

  Cydney Gillon altı kez Figure Olympia unvanı sahibi olmayı başardı. Men’s Open kategorisinde Big Ramy gibi, Cydney de bu yılki Olympia’da tartışmasız en iyi yarışmacılarla karşı karşıya geldi. Dikkatlerin çoğu Cydney’in üzerinde olsa da, Jessica Reyes Padilla ve Lola Montez gibi yarışmacılar da sahneye mükemmel fizikler getirdi.

  Etkinliğin sonunda, Gillon üst sıradaki yerini korumayı başardı ve altıncı Figure Olympia unvanını kazandı. Jessica Reyes Padilla ve Lola Montez sırasıyla ikinci ve üçüncü sırada yerini aldı. Jossie Alarcon Becerra  ve Natalia Soltero, dördüncü ve beşinci sırada yerini almayı başardı.

  1. Cydney Gillon – $50,000
  2. Jessica Reyes Padilla – $20,000
  3. Lola Montez – $12,000
  4. Jossie Alarcon Becerra – $7,000
  5. Natalia Soltero – $6,000
  6. Nicole Zenobia Graham
  7. Stephanie Gibson
  8. Maria Luisa Baeza Diaz
  9. Ericka Morales Morgan
  10. Nadia Bradford

  Fitness Olympia

  Mr Olympia 2022 Kazananları ve Para Ödülleri
  From @moriauphoto

  Dört kez Fitness Olympia şampiyonu olan Oksana Grishina’nın bilinmeyen sakatlığı nedeniyle 2022 Olympia’dan çekilmesi herkes için şok etkisi yarattı. Ancak her ne olursa olsun şov devam etmeliydi ve sporcular da tam olarak bunu yaptı.

  Eski şampiyonu Missy Truscott, Jaclyn Baker ve Ariel Khadr, seyircilerden en büyük tepkileri alan isimler oldu. Çoğunluk Truscott ve Baker’ı desteklemiş olsa da, her yıl fiziğinin üzerine daha çok şey koyabilen kişi Truscott oldu.

  Gece sona erdiğinde, unvanın sahibi Missy Truscott olurken, Jaclyin Baker ikinci sırada yer almayı başardı. Ariel Khadr, Sarah Kovach ve Michelle Freuda-Mensah sırasıyla üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada yerini almayı başardı.

  1. Missy Truscott – $50,000
  2. Jaclyn Baker – $20,000
  3. Ariel Khadr – $12,000
  4. Sara Kovach – $7,000
  5. Michelle Fredua-Mensah – $6,000
  6. Tamara Vahn
  7. Michaela Pavleova
  8. Minna Pajulhati
  9. Allison Kramer
  10. Terra Plum

  Women’s Physique Olympia

  Mr Olympia 2022 Kazananları ve Para Ödülleri
  From @moriauphoto

  2022 Women’s Physique Olympia, Natalia Abraham’ın unvanı iki kez kazanan Sarah Villegas’ı tahttan indirmesiyle yılın en büyük üzüntülerinden birine tanık oldu.

  Vücut geliştirme topluluğu, Villegas’ın kondisyonu, formu ve simetrisiyle bölümde eşsiz göründüğü için unvanını koruyacağını düşünüyordu. Ancak Abraham Coelho, hüküm süren şampiyonu geçmeyi başardı. Sarah Villegas bölümü ikinci, Brooke Walker ise üçüncü sırada bitirdi.

  Barbara Menage ve Ivie Rhein sırasıyla dördüncü ve beşinci sırada yerini almayı başardı.

  1. Natalia Abraham Coelho – $50,000
  2. Sarah Villegas – $20,000
  3. Brooke Walker – $12,000
  4. Barbara Menage – $7,000
  5. Ivie Rhein – $6,000
  6. Jeannie Feldman
  7. Anne-Lorraine Mohn
  8. Melissa Teich
  9. Winsome White
  10. Marie Solange Essoh

  Wellness Olympia

  Mr Olympia 2022 Kazananları ve Para Ödülleri
  From @moriauphoto

  Wellness, son zamanlarda yükselişe geçmeye başladı ve en heyecan verici kategorilerden biri haline geldi. Kategori simetriye, orantıya, genel görünüme ve alt vücuda odaklanır.

  Bu yılki Olympia, birçok yarışmacının ortaya çıktığını gördü. Önceki senenin galibi Francielle Mattos, 2022 Olympia’da ikinci Wellness Olympia unvanını kazanarak galip gelmeyi ve tarih yazmayı başardı.

  Isabelle Nunes ve Angela Borges, sırasıyla ikinci ve üçüncü sırada yerini almayı başardı. Kassandra Gillis ve Rayane Fogal de Souza Santana da çok geride kalmadı ve yarışmanın sonunda dördüncü ve beşinci sırada yerini almayı başardılar.

  1. Francielle Mattos – $50,000
  2. Isabelle Nunes – $20,000
  3. Angela Borges – $12,000
  4. Kassandra Gillis – $7,000
  5. Rayane Fogal de Souza Santana – $6,000
  6. Giselle Machado
  7. Marissa Andrews
  8. Yarishna Ayala
  9. Leonida Ciobu
  10. Bruna Seredich

  Bikini Olympia

  Mr Olympia 2022 Bikini Kazananı
  From @moriauphoto

  Mr Olympia 2022, 13. Bikini Olympia’ya ev sahipliği yaptı ve Maureen Blanquisco unvanın sahibi olmayı başardı. Son şampiyon Jennifer Dorie, sahneyi süsleyen 54 bikini yarışmacısı arasında yarışmanın favorisi oldu.

  Lauralie Chapados, Elisa Pecini, Janet Layug ve Ashley Kaltwasser’in Dorie’nin ikinci Bikini Olympia şampiyonluğuna giden yolundaki en büyük engeller olması bekleniyordu. Ancak Maureen Blanquisco herkesi şaşırtarak unvanın yeni sahibi oldu.

  Maureen, Ashley ve Jennifer ön değerlendirme aşamasında final çağrısını aldıktan sonra üçlü arasında rekabet başladı. Maureen Blanquisco’nun formu, dengesi ve sahne duruşu diğer yarışmacılar için rekabet edemeyecek kadar fazlaydı ve 2022 Olympia’dan Bikini Olympia unvanını alarak ayrıldı.

  Jennifer, mağlup olmasına rağmen en iyi halini ortaya koydu ve ikinci sırada yer almayı başardı. Ashley Kaltwasser, Daraja Hill ve Lauralie Chapados sırasıyla üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada yerlerini aldılar.

  1. Maureen Blanquisco – $50,000
  2. Jennifer Dorie – $20,000
  3. Ashley Kaltwasser – $12,000
  4. Daraja Hill – $7,000
  5. Lauralie Chapados – $6,000
  6. Aimee Leann Delgado
  7. Phoebe Hagan
  8. Janet Layug
  9. Elisa Pecini
  10. Romina Basualdo

  Wheelchair Olympia

  Mr Olympia 2022 Wheelchair Kazananı
  From @w_wittmannphoto

  Harold Kelley, bu yıl yarışmaya katılmaya hak kazanan 11 vücut geliştiriciyi yendi ve beşinci kez Wheelchair Olympia unvanının sahibi olmayı başardı. Gabriele Andriulli ve Antoni Khadraoui şampiyonu zorlayacak performans sergilediler ancak Harold bu mücadelenin kazananı oldu.

  Andriulli ve Khadraoui sırasıyla ikinci ve üçüncü olmayı başardı. Pierre Kavalin ve Adelfo Cerame, Jr sırasıyla dördüncü ve beşinci sıraya yerleştiler.

  1. Harold Kelley
  2. Gabriele Andriulli
  3. Antoni Khadraoui
  4. Pierre Kavalin
  5. Adelfo Cerame, Jr

  Mr Olympia 2022 Boyunca Dağıtılan Para Ödülleri

  Mr Olympia 2022 kazananlarının poz rutinleri için Twitter ve YouTube hesaplarımıza göz atabilirsiniz;

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz