back to top
More

  Antrenmandan Sonra Yapmamanız Gerekenler

  Antrenmandan Sonra Yapmamanız Gerekenler. Antrenmanlarda limitlerinizi zorlarsınız ve antrenmanın hakkını vererek tamamlarsınız. Bu da size kendinizi gün için harika hissetmenize neden olur.

  Hak ettiğiniz kazanımları elde etmek için, bu kadarıyla sınırlı kalmıyor. Antrenman sonrası yaptıklarınız kazanımlarınızı yitirmeme konusunda oldukça önemlidir. Antrenman sonrasında yapacağınız bazı hatalar, tüm emeklerinizin çöpe gitmesine neden olabilir.

  Antrenmandan Sonra Yapmamanız Gerekenler

  New York Health and Racquet Club’dan antrenör Julius Jamison, “Yediğimiz yiyeceklerden dinlenme süresine kadar, antrenman sonrasında verdiğimiz kararların tümü vücudumuzun kendini toparlaması, onarması, hatta büyümesi için etkili oluyor.” demektedir.

  1- Sıvı Tüketmemek

  Antrenman sırasında egzersizin yoğunluğuna göre bazılarımız su içme fırsatı bulamıyor olabilir. Antrenman sırasında sıvı kaybı yaşanmaktadır, antrenmanın ardından sıvı depolarınızı yenilemek isi büyük önem taşımaktadır. Antrenman sonrasında glikojen ve elektrolit depolarınızı tazelemeniz, toparlanma sürecinizde önemli rol oynamaktadır. Antrenmanın ardından yeterli miktarlarda sıvı almaya devam edin.

  2- Yağlı Besinler Tüketmek

  Yağlar, sindirimin sürecini yavaşlatmaktadır. Antrenman sonrasında aşırı miktarda yağlı besinleri tüketmekten her zaman kaçınmalısınız. Antrenman sonrasında ihtiyacınız olanlar, hızlı hareket eden besinler olmalıdır. Bu besinler hücrelerinize daha kolay bir şekilde nüfuz ederler. Bunun anlamı ise daha çabuk yakıt almak demektir. Kaslarınızı yağlı yiyeceklerle değil, 20-30 dakika içerisinde kaliteli proteinler ve karbonhidrat alarak besleyin.

  3- Soğuma Hareketlerini Yapmamak

  Kaslarınız 1 saat boyunca çalıştıktan sonra, kısa sürede olsa esneme ve gerilme hareketleri yapmak sizin için faydalı olacaktır. Bunları atlamanız, hareket açılarının kısıtlanmasına yol açabilir. Bunun anlamı ise sakatlıklara davetiye çıkarmak demektir.

  4- Tüm Gün Hareketsiz Kalmak

  Vücudunuz antrenman sonra yaptığınız esneme ve gerilme hareketleri kadar, aktif olarak toparlanmaya da ihtiyaç duymaktadır. Dinamik esneme hareketleri, foam rolling ya da fonksiyonel tüm vücut ve merkez bölge hareketleri ile maksimum kalp hızınızın yarısını kullanarak biraz zaman geçirmek, sizin için faydalı olacaktır.

  Antrenman yapmış olmanız demek, tüm günü yayılarak geçirme hakkı elde ettiğinizi göstermez bunu unutmayın!

  Antrenman sonrası kas ağrılarınız için yazımıza buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

  5- Uykuya Gereken Önemi Vermemek

  Vücudumuz uyku sırasında toparlanır ve kaslar bu sürede yeniden inşa edilir. Bu yüzden kas gelişimi açısından dinlenme süreci bir hayli önemlidir.

  Antrenman sonrasında dinlenmeye gereken önemi vermek sizin için artı olacaktır. Düzenli ve kaliteli uyuyun.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz