back to top
More

  Sporcuların Beslenmesi Hakkında

  Sporcuların beslenmesi hakkında. Sporcu beslenmesi farklı spor dalları ile uğraşanların farklı vücut yapıları ve yeteneklerine göre belirlenen sporcu beslenme kategorisi içeriklerinden oluşmaktadır.

  Sporcuların Beslenmesi Hakkında

  Özellikle profesyonel sporcuların mutlaka uygulamak zorunda oldukları sporcu diyet listeleri ile yapılan sporda başarılı ve verimli olması sağlanır. Yapılan sporun çeşidine göre fizyolojik gereksinimler de farklılık gösterecektir. Kas gücü, kilo dengesi, hız ve deneyim gibi birçok farklı gösterge beslenme eşitliliğini de değiştirecektir.

  Beslenme için dikkat edilmesi gereken önemli detaylar;

  En önemli besin ögesi, sudur. Vücudumuzun ve kas yapımızın %70’i sudan oluşmaktadır. Bu nedenle suyun tüketimi asla azaltılmamalı ve sıvı kaybına mahal verilmemesi gerekir.

  Sporcu beslenme kategorisi içerisinde ideal vücut ağırlığını korumaya yönelik beslenme yapılmalıdır. Aşırı beslenme kiloyu, eksik tüketim ise zayıflamayı beraberinde getirecektir.

  Sporcu beslenme kategorisi dahilinde kilosu çok olan sporcuların çay tüketimini artırmaları gerekir. Çay içindeki kateşinler ve flavonoidler ile bir antioksidan özelliğine sahiptir. Sporcular için gerekli enerjiyi ve sıvı-elektrolit uyumunun yakalanmasına sebep olduğundan, vücut ağırlığını azaltmak ve korumak için en ideal içecek, çaydır.

  Kramp sporcuların en sık karşılaştıkları sorundur. Bu sorununun temel nedeni terleme ve su kaybıdır. Sporcu içecekleri ve su tüketiminin artırılması ile sıvı kaybı önlenmeli ve tuz gereksinimi de sağlanmalıdır.

  Günlük protein miktarının tespiti ve ardından sporcu diyet listeleri içerisinde protein destekli menüler hazırlanmalıdır. Protein sporcular için en önemli besin gurubudur. Çünkü kas gelişimi ve kas gücünün sağlanması için çok değerlidir.

  Çok sık olmamakla beraber, konsantrasyon artışı için kahve tüketimi de mutlaka sağlanmalıdır.

  Meyve ve sebze tüketimini ilave vitamin destekleri ile yapılmalıdır. Özellikle fiziksel gelişimde olan sporcular vitamin takviyesi yapmaları daha çabuk güçlenme ve antrenmanlarda daha güçlü olmalarını sağlayacaktır.

  Hayvansal gıdaların tüketimi değerli ve önemlidir. Yumurta ve yoğurt antrenmanlar öncesinde tüketimi yapılması gereken gıdalardandır.

  Vücudumuz günlük ortalama 50 çeşit besin ögesine ihtiyaç duymaktadır. Spor branşına, antrenman programına ve çevresel koşullara göre alınacak besinler belirlenmeli ve bu ortalama besin ögesi çeşitliliğinin altına düşülmeden sporcu diyet listeleri oluşturulmalıdır.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz