back to top
More

  Stres ve Korku

  Stres ve Korku. Hepimizin hayatında mücadele verdiğimiz alanlar vardır. Bu alanlarda stres ve korku gibi birçok duyguyu bir arada deneyimleriz. Bazılarımızda strese neden olan etken basit sebepler olabiliyorken, bazılarımızda ise şiddetli derecelerde durumlar meydana gelmektedir.

  Stres ve Korku: Terazinin İki Dengesi

  giphy

  Kişisel ilişkilerimiz, hayatımız, sağlığımız, küresel ve ekonomik sorunlar gibi pek çok etken yaşamımızı doğrudan ya da dolayı olarak etkiler. Özellikle SARS-CoV-2 virüsünün yayılması, kişisel hak ve özgürlüklerimizi büyük oranda değiştirmiş bulunmakta.

  Stresin temeline baktığımızda, benlik duygusunun altında yatan temel fizyolojik kuramlar söz konusu olmaktadır. Stresi her ne kadar az ya da çok deneyimliyor olursanız olun, vücudunuz bu mekanizmaya aynı şekilde tepki vermeye devam edecektir.

  Stres direkt olarak ölümle alakalı ya da ölümle sonuçlanan bir durum değildir. Strese eşlik eden korkunun temelinde, kişinin benliğine zarar gelme korkusu ve bu içgüdüyle yaşanan yoğun kaygı söz konusu olabilmektedir. Her insan, hayatın belirli alanlarındaki deneyimlemesi gereken mücadeleleri yaşar. Bazı insanlar tüm bu durumlar karşısında stres ve korkuyu yönetebilirken, bazılarıysa depresyona eğilim gösterebilir.

  Stresin büyük bir hasara neden olmaması ciddiye alınmaması gerektiği anlamına gelmez. Birçok insan stresin etkilerine bağlı olarak ciddi sağlık sorunlarıyla yüzleşmektedir. Bunların kaynağında ise dikkate almamak ve strese neden olan faktörleri göz ardı etmek yer alıyor.

  Ancak üzülmenize gerek yok çünkü günlük faaliyetlerinizi stres ve korkunun etkisi altında kalmadan özgürce gerçekleştirebilirsiniz. Stres ve diğer psikolojik faktörlerin tüm yaşamınızı ele geçirmesine izin vermeyeceğinize niyet edebilirsiniz.

  Olumlu düşünerek strese bağlı meydana gelen korkuyu yenmeniz de mümkün. Bütün bunlara değindiğimizde, günlük yaşamı nasıl yönetebileceğiniz ve stresle nasıl baş edebileceğiniz hakkında önemli ipuçlarına erişebilirsiniz.

  İnsanlar neden stresle baş edemeyeceğimizi düşünür?

  giphy

  Stresin iki türlüsü bulunmaktadır. İyi türlü olan streste; bizi hırslandıran, enerji veren ve çalışma kapasitemizi artıran iyicil yönde bir enerji olmaktadır. Ancak kötü enerjinin hakim olduğu bir stres yaşıyorsanız, birçok psikolojik sorunu da kendinize çekebilirsiniz.

  Çoğu kaynaklarda korkunun stresle olan etkileşimi birlikte geçmektedir. İkisinin eş zamanlı olarak artışı, ilgi duyulan bir konudur.

  Bunun sebebine baktığımızda, stresin aynı zamanda adrenalin hormonunu artırıp korku ve kaygı gibi duyguları da harekete geçirebileceği gözlemlenebilir. Her iki duyguda da vücudunuza hormonal sinyaller gönderilerek ani bir uçuş tepkisi yaşamanız olasıdır.

  Kalp atışınız hızlanır, kan basıncınızda yüksek bir artış ve vücutta ateş seyredebilir. Vücudunuzdaki tüm sistemler bir anda harekete geçmeye başlar. Stres ve korkunun her ne kadar önemli etkileri göz önünde bulunsa da, birçok insan yaşadığı duygu durum değişiklikleriyle nasıl baş edeceğini bilememektedir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz