back to top
More

  Psikoloji Nedir?

  /

  /

  Psikoloji nedir, hayvan davranışlarının bilişsel süreçleriyle ilgilenen bilim dalıdır cevabı verilebilir. Bu bilişsel süreçler; sosyal, biyolojik ve psikolojik süreçleri kapsamaktadır. Bu meslek ile uğraşan kişiler, psikoloji bilgilerini insanların sorunlarını çözmek için kullanmaktadırlar.

  Ancak bunu yapabilmek için bazı yeteneklere ve becerilere sahip olmak gerekmektedir. Bu bilim dalı ile uğraşan kişilere psikolog adı verilir.

  Psikoloji Nedir?

  Bu bilim dalının amacı ise; insan, çevre ve davranışları araştırmak ve incelemektir. Bu yapılırken öncelikle bunları anlar, açıklamaya çalışırlar elde ettikleri üzerinde bilinmeyenleri bulurlar ve kontrol altına almaya çalışırlar.

  Psikolojinin Alanları Nelerdir?

  Sosyal psikoloji

  İnsanların toplum içinde birbirleriyle olan ilişkilerini bu alan incelemektedir. Sadece bireysel olmamakla birlikte, toplumları, davranışları, oluşumları ve önyargıları incelemektedir. Arkadaşlık ilişkileri, saldırganlık, ikili ilişkiler ve çekicilik gibi alanlarda araştırma yapılır.

  Klinik psikoloji

  Duygusal ve zihinsel bozukluklar değerlendirilmektedir. Ergenlik döneminde oluşan sorunları, şizofreni ve depresyon gibi sorunları inceleyen alandır. Bu sorunlarla karşılaşan bireylerle terapi yapılarak bozukluklar çözülmeye çalışılır.

  Deneysel psikoloji

  Davranışsal değişimleri araştıran alandır. Hayvanların davranışlarından yola çıkarak insan davranışları araştırılmaktadır.

  Gelişim psikolojisi

  Bireyin oluşumundan ölümüne kadar geçen süredeki gelişimini araştıran alandır. Yaş ile bağlantılı gerçekleşen davranışsal bozuklukların açıklanmaları için çalışılmaktadır.

  Fizyolojik psikoloji

  Bireylerde algılama, motivasyon, iletişim, öğrenme, problem çözme gibi davranışların neden olduğu fizyolojik süreçlerin değerlendirilmesini yapan alandır.

  Endüstri ve örgüt psikolojisi

  İş hayatının daha üretken olması ve geliştirilmesi için ilgili konuları inceleyen alandır. Araştırma, uygulama ve problem çözme konularını içermektedirler.

  Okul psikolojisi

  Öğrencilerin davranışlarını, ruh sağlıklarını ve çevre ile olan iletişimini inceleyen alandır. Okul içerisinde olan çocukların birbirleri ile iletişimi bu sayede daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmektedir.

  Eğitim psikolojisi

  Bireylerin eğitimi daha etkili bir şekilde öğrenmelerini ve öğrenmenin nasıl gerçekleştiğini inceleyen alandır. Becerilerin değerlendirilerek, eğitim programları hazırlanmasına ve uygulamaya geçilmesi bu alanın konusudur.

  Adli psikoloji

  Yasal sorunların çözülmesinde psikoloji ve hukuk arasındaki ilişki kuran alandır. Hukuksal konuda davaların gidişatına yardımcı olan, cezaevlerindeki hükümlülerin sorunların inceleyen ve çözümler sunan alandır.

  Sağlık psikolojisi

  Sağlıklı bir hayat sürdürülebilmesi  ve hastalıkların önlenebilmesi için araştırma yapan alandır. Hasta ve doktor ilişkileri, sorunları incelemekte bu alanda yer alır. Duygusal ve fiziksel alanda sağlığın iyileştirilmesi için çalışılmaktadır.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum Yap

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz