back to top
More

  Pozitif Düşünmenin Yolları

  Pozitif düşünmenin yolları. Her vakit ve koşulda düşüncemizi pozitif yönde etkileyen davranışlara yoğunlaşabilir miyiz? Beyin gücünü artıran ve daha iyi hissetmemizi sağlayan pozitif düşünmenin yolları aşağıda verilmiştir.

  Pozitif Düşünmenin Yolları

  Olumsuz bir durumda pozitif bakış açısını bulabilmek, bizlere pek çok faydalı alışkanlığı kazandıracaktır. Kötü zamanlarda bile bir çıkış kapısı vardır. Ancak kendi karanlığımızla, bu aydınlık yolu kapatmamalıyız. Zor zamanlar yaşıyor olabiliriz. Hatta çok zorlu süreçlerden geçiyor olabiliriz. Ancak olumlu bir görünüm oluşturmayı öğrenmeli ve güçlü olmalıyız.

  Olumlu düşünce, insan hayatını daha iyi etkileyen bir düşünce tarzıdır. Hepimiz düşündüklerimizden, düşünmediklerimizden, yaptıklarımızdan ve hatta yapmadıklarımızdan da sorumluyuz. Kötü düşünceler adeta enerji vampiri gibi bizi yer bitirir. Güzel bir yaşamın kapılarını aralamak istiyorsak, güzel düşünmeyi de öğrenmek zorundayız.

  Olumsuz gibi görünen bir durum olduğunda ne yapıyorsunuz? Tembellik yapmak, tökezlemek, hata yapmak ya da başarısız olmak bu etkiye gösterebileceğiniz tepkilerden birisi olabilir. Ancak bunların size hiçbir faydası yoktur. Bu zamanlarda kendinize şu soruyu sormak daha aydınlatıcı olabilir: “Bu durum hakkında olumlu olan şeyler nedir?” ya da “bu durumda elde edebileceğim fırsatlar nelerdir?”

  İşler içinden çıkılmaz bir hal aldığında, olumlu varsayımları aklınıza getirin ve bunları düşünün. İyi düşünmenin psikolojiniz üzerine etkilerini tartışın. Çünkü bu sayede olaylara karşı daha net bir tutum içerisinde olabilir, çözüme daha kolay ulaşabilirsiniz.

  Tabii ki de bu soruları her zaman söylemek sıkıcı bir hal alabilir. Bazı zamanlarda ise oturup düşünmeye ihtiyacınız olabilir. Ortaya çıkan duyguları derinlemesine analiz etmek, düşünceleri zihninizde işleyerek en olumlu karara varmak gerekebilir.

  Kendinizi duygusal bir karmaşa altında hissettiğinizde ne yapıyorsunuz? Bu durumlarda bir köşeye çekilip ağlamayı mı yoksa bir şeyler yapmayı mı tercih ediyorsunuz?

  Pozitif düşüncenin psikolojik sağlığımız üzerine birçok faydası vardır. İyi düşünmenin hayatımızda daima iyi sonuçlara yol açacağı bilinen bir gerçektir. Ancak bu demek değildir ki, her şey bayram havasında olsun.

  Yaşanılan kötü olayları göz ardı edip, olaylara pembe bir pencereden bakmak objektif olmayacaktır. Ancak olumlu bir ortamda yaşayıp yetişmek, dünyaya farklı bir pencereden bakmanızı kolaylaştıracaktır.

  Kiminle zaman geçirdiğiniz önemlidir

  Düşünceleriniz çevrenize göre şekillenir. Sürekli agresif bir ortamda takılıyor, iyi düşüncelere sahip olmayan arkadaşlıklar ediniyorsanız, enerjinizi düşüren hastalıklı ilişkilerle vaktinizi geçiriyorsanız, çok da olumlu olmanız beklenemez. Bu durumda çevrenizden aldığınız enerjinin bakış açınıza yansıması olacaktır.

  Tehlikeli Üçlü: “Yapamam”, “Başaramam”, “Yarın başlarım”

  Olumsuz düşünmenin birden fazla yolu vardır. Sağlıksız yaşamak da bir olumsuzluktur. Sağlıksız düşünceler de pozitif olmayı engelleyen tuzaklardır.

  Her şey geçecek

  Yaşanılan sıkıntılı sürecin geçici olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Pozitif düşünmenin bir başka yolu da budur. Olumsuz düşüncelerden zihninizi uzaklaştırın. Güne gülümseyerek başlayın.

  Herhangi bir başarınızdan sonra kendinizi ödüllendirebilirsiniz

  Güzel işler başardığınızda, motivasyonunuzu artırın. Kendinize başarıya teşvik eden ödüllendirmeler yapabilirsiniz. Bu sayede geleceğe daha umutlu ve pozitif bakmanız kolaylaşacaktır.

  Sabırlı olun

  Hiçbir iyi şey bir gecede gerçekleşmez. Bazen zamana yaymanız gerekebilir. Beklemeyi öğrendiğimizde, işleri aceleye getirmediğimizde ve sabırlı bir şekilde ilerlediğimizde birçok pozitif güzelliklerle karşılaşabiliriz.

  Pes etmeyin

  Beklediğiniz, inandığınız ve sabrettiğiniz şeyler için asla pes etmeyin. İnanmaktan ve denemekten vazgeçmeyin. Hatalarınızdan pişmanlık duymak yerine ders alın. Bu sayede daha pozitif bir yaşam elde edebilirsiniz.

  Ayrıca bunları da deneyebilirsiniz:

  • Sabahları güne güzel bir müzik ve kahvaltıyla başlayın. Hafif bir egzersiz yapın.
  • Hayatınızdaki güzellikleri, sahip olduklarınızı düşünün.
  • Geçmişe takılı kalmayın. Geçmişte yaşamak yerine onlardan ders alın ve geleceğe emin adımlarla ilerleyin.
  • Uyumadan önce zihninizde bu olumlu telkinleri tekrarlayın: “Kaygı ve stresten bedenimi uzaklaştırıyorum. Ruhen ve bedenen dinç olmayı seçiyorum. Bedenime gereken özeni gösteriyorum.”
  • Hayır demeyi öğrenin.
  • Sorunlara nazaran çözümlere odaklanın.
  • İsteseniz de herkesi memnun edemezsiniz. Bu yüzden çok da kafanıza takmayın.
  • Çevreniz sizi temsil eder, bunu unutmayın. Onları iyi seçin.
  • Kendi kendinize olumlu cümleler kurun. Bunu alışkanlık haline getirin.
  • Pozitif düşünmenin yolları araştırıldığında, birçok insanın bunu kendi isteğiyle başlattığı görülmüştür.
  • İnsan neyi görmek isterse onu görür. İyiyi görün ve iyiye odaklanın.
  • Negatif bir düşünceye kapıldığınızda, olumlu düşünmeye çalışın. Bunu başarmanın temel yolu, farkındalığınızı geliştirmektir.
  • Ters gidebilecek şeylerden korkmak yerine neyin doğru gidebileceğini düşünün.

  Çekim yasası ve pozitif düşünce

  Çekim yasasına göre hayatınızda olumlu ya da olumsuz her ne yaşıyorsanız yaşayın, bunun sebebi sizsiniz. Evrene gönderdiğiniz olumlu ya da olumsuz düşüncelerin karşılığını er ya da geç mutlaka alırsınız.

  İnsanlar, ağzından çıkan cümlelerin, beyninden çıkan düşüncelerin, bütün evreni dolaşıp tekrar kendine geri döndüğünü bilse, eminim çok daha dikkatli olurdu. / Albert Einstein.

  Çekim yasasına göre düşünceleriniz mutlaka bir gün gerçeğe dönecektir. Bu yasa, ağzınızdan çıkan her şeyi alır ve hayatınıza yapıştırır. Arzularınız, korkularınız, yaşadıklarınız ya da yaşayacağınız her şey düşüncelerinizle alakalıdır. Eğer bir şeyden çok korkuyorsanız, o şey başınıza illa gelecektir.

  Pozitif düşünce için;

  • Mutluluğu dışarıda değil kendi içinizde aramayı öğrenin.
  • Bahane üretmeyin! Çözüm üretmeye ve hareket etmeye odaklanın.
  • İnsanları yargılamayın. Herkesin hikayesini bilemezsiniz.
  • Değişimden ve pozitif dönüşümden asla korkmayın. Hepimizin buna ihtiyacı vardır.
  • Birisi senden hoşlanmıyorsa üzülme. Birçok insan kendini beğenmek için mücadele içerisinde oluyor.
  • Pozitif düşünmenin yolları çok fazladır. Sizin için en uygununu seçin.
  • Hayatınızda bir denge oluşturun. Tükenmişlik ile baş etmeyi öğrenin.
  • Negatif kapıları kapatın ve uzaklaşın. Bu kapıyı size açmak isteyenlerden de!
  • Hayatınızın mimarı sizsiniz. Başkalarının ne dediğini değil kendi isteklerinizi düşünün.
  • Sevgi dolu, faydalı ve ilham veren ilişkileri tercih edin.

  İnsanları kovalarsanız sizden kaçarlar

  Kendinize önem veriyorsanız, bırakın sizinle gelmek isteyenler hayatınıza dahil olsun. “Acaba neden böyle yapıyor”, “hata bende mi” gibi değer yargılarıyla kendinizi suçlamayın. Pozitif düşünün. Belki de daha iyi insanlarla karşılaşmak için oradan uzaklaşmanız gerekiyordur.

  İyi bir ruh halinde olmak sizin elinizde

  Negatif kodlamalardan uzaklaşmayı ve kendinizi serbest bırakmayı deneyin. Müzik dinleyin, kitap okuyun, yürüyüş yapın. Kötü düşünmekten vazgeçin!

  Kendinizi kabul edin

  Kendinizi sevin ve emin adımlarla ilerleyin. Daima özgüvenli olun.

  Sizi aşağıya çeken, kendiniz olmaktan alıkoyan ve sizi aşağılayan insanlardan uzak durun. Uçmak istiyorsanız, yüklerinizden kurtulmak zorundasınız. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

  • Yaşadığınız olayları kişisel olarak algılamayın.
  • Sorunlar hepimizin başına gelebilir. Yüzleşmekten korkmayın. Mücadele etmeyi öğrenin.
  • Aşırı düşünmeyin.
  • Her gün bir iyilik yapın.

  Olumlu bir ortamda bulunun

  Etrafınızda size iyi hissettirecek pozitif insanlara sahip olmak önemli bir durumdur. Eğer sizi destekleyecek insanlara sahip olursanız, kötü düşünmek isteseniz bile buna izin vermeyeceklerdir.

  Pozitif bir yaşam istiyorsanız, bu cümleleri acilen bırakmalısınız;

  1. Benim hiç şansım yok. Zaten bunu başaramam.
  2. Vaktim yok.
  3. Of.
  4. Yaşamaktan ve sorumluluklardan bıktım.
  5. Başaramayacağım, pes etmeyi seçiyorum.
  6. Yapacak hiçbir şey yok.
  7. Zaten böyle olması gerekiyordu.
  8. İstesem de yapamam.
  9. Yarın yaparım.
  10. Zaten ne istesem olmuyor.
  11. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

  Sizi yücelten, kendinizi iyi hissettiren insanlarla arkadaşlık kurun. Pozitif düşünmenin yollarını arıyorsanız, insanlara karşı sevecen olun. Bir amaç edinin ve hedeflerinizin peşinden koşun. Tüm bu adımlar sayesinde daha pozitif bir yaşama sahip olabilirsiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz