back to top
More

  Nöropatik Ağrı ve Stres

  Nöropatik Ağrı ve Stres. Çoğunlukla kronik ağrı olarak tanımlanan nöropatik ağrı, sinir sistemimizde önemli hasarlar sonucunda ortaya çıkabilir. Sinire bağlı meydana gelen bu ağrılar, vücut üzerindeki stres oranını artırarak bireyi psikolojik olarak zorlayabilir. Nöropatik Ağrı ve Stres nedir gelin birlikte bakalım.

  Nöropatik Ağrı ve Stres

  Nöropatik ağrıda herhangi bir olay ya da travma yaşanmaksızın, ağrı alevlenmeleri aniden ortaya çıkabilir. Akut nöropatik ağrılarda, belirgin bir faktör tespit edilememiş olsa da, böyle bir durumun yaşanması söz konusudur.

  Kronik ağrı değişik etiyolojik etkenlere bağlı tutulsa da, nosiseptif ağrı ile karıştırılmamalıdır. Nosiseptif ağrıda herhangi bir faktörün vücudu yaralaması, çarpması, kanatması gibi durumlar gerçekleşir. Örneğin; ayaklara sert bir cisim düştüğünde, vücudunuz ağrı sinyalleri göndererek o bölgeyi uyarır.

  Nöropatik ağrıda ise durum farklıdır. Bu ağrıda herhangi bir yaralanma faktörünün gerçekleşmesi söz konusu değildir. Vücudumuz yalnızca ağrı sinyallerini beynimize iletir. Bu ağrı durumunda, yanma, uyuşma ve duyu kaybı gibi durumlar söz konusu olabilir. Ayrıca nöropatik ağrı zaman içerisinde daha da kötü bir seviyeye ulaşabilir.

  Ortalama her 5 kişiden birinde nöropatik ağrıyla karşılaşılması olasıdır. Nöropatik ağrının temelde birçok sebebi olabilir. Ancak bunun en yaygın olanları şunlardır:

  • Yaralanmalar
  • Hastalıklar
  • Enfeksiyonlar
  • Uzvun kaybı

  Nöropatik ağrının temeline baktığımızda, belirli hastalıkların belirtisi ya da komplikasyonu olabileceği durumuyla karşı karşıyayız.

  Öyle ki, MS hastalığı ve çeşitli kanser türlerinin bir belirtisi olarak da görülebilir. Ayrıca kronik diyabet gibi hastalıklar da nöropatik vakaların artmasına sebep olarak sinir çalışma sistemini etkileyebilir. (Bütün hastalar için geçerli olmayabilir.)

  Bazı durumlarda doku ve eklemlerde hasar ve yaralanmalar meydana gelebilir. Bu çok nadir gerçekleşmekle birlikte, vücudun sırt, bacak ve kalça senkronizasyonunu etkileyebilir. Ayrıca enfeksiyonların da bu tarz nöropatik ağrılara neden olabileceği bilinmektedir.

  Stres ve acı eşiğimiz

  Kimi zaman acı hissine eşlik eden umutsuzluk duygusu içerisinde olabiliyoruz. Neden sağlık problemleri yaşadığımızı kendimize sorabiliyoruz. Bazen de kişisel suçluluk duygusu içerisinde olabiliyoruz. Tüm bu durumlar acıya bağlı yüksek orandaki stres zamanlarında karşımıza çıkmaktadır.

  Birçok insan herhangi bir sağlık sorunu yaşadığında, çok fazla gergin olabilir ve çevresine öfke dolu bakışlarla yaklaşabilir. HIV ve sifiliz enfeksiyonuna sahip kişilerde, bu ağrılar anlamsız bir şekilde acıya dönüşebilir.

  Nöropatik Ağrı ve Stres adlı yazıyı bitirdiyseniz, psikoloji ile alakalı diğer yazılarımıza buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz