back to top
More

  Neden Yanlış İnsana Aşık Olunur?

  Neden yanlış insana aşık olunur? Bazı zamanlar bedensel ve psikolojik olarak bizi kısıtlayan insanlara karşı tepkisiz kalabiliriz. Özellikle ilişkiler konusunda bu tutumu sergilemek kimi zaman yanlış kararlar vermemize sebep olur.

  Neden Yanlış İnsana Aşık Olunur?

  Aşağılık Kompleksi, narsistlik, obsesif kompulsif bozukluk gibi önemli sorunlar ilişkinin seyrini değiştirebilir.

  Konunun ilişkilerle bağlantısına geçmeden bu tanımların ne anlama geldiğini, bizi nasıl etkileyebileceğini biraz irdeleyelim ve neden yanlış insana aşık olursun sorusunun cevabını birlikte bulalım.

  Aşağılık kompleksi

  Hayatımızda bu ifadeye dair pek çok argümanla karşılaşmışızdır. Aşağılık kompleksi; kişinin kendini değersiz hissetmesine neden olan her türlü karmaşa ve kafa karışıklığına verilen isimdir.

  Belirtilerine gelecek olduğumuzda, kişi kendini sürekli yetersiz ve değersiz hissetme eğiliminde olur. Bu kompleksli kişiler, herkesin kendinden daha başarılı, güzel ve çok daha kaliteli yaşam şartlarına sahip olduğunu düşünür. Bu kişiler onların yararına olacak iyi niyetli eleştirilere dahi tahammül edemezler.

  Bir başarısızlık yaşadıklarında hep başkalarını suçlarlar. Her şeyin sorumluluğunu başkalarına yüklerler.

  Bu kişiler fiziksel ve ruhsal olarak kendilerini zayıf ve mutsuz hissederler. Bazı durumlarda kronik mutsuzluk sendromu da yaşayabilirler.

  Narsist kişilik bozukluğu

  Kişinin kendine tapması yani özseverlik durumuna narsist kişilik bozukluğu adı verilir. Bu kişiler, başkalarının fikir ve hareketleri kendi yararlarına olacaksa vardır. Kendi maddi ve manevi amaçlarına ulaşamadıklarımıza saldırganlaşabilir, öfke nöbetleri geçirebilir ve önemli psikotik tablolarla karşımıza çıkabilirler.

  Obsesif kompulsif bozukluk

  Bu kişiler, kontrol edilemeyen korku ve saplantı düşüncelerle yaşarlar. Ürettikleri kaygı ve tedirginlikten dolayı takıntılı davranışlar geliştirirler.

  Yukarıda bazı psikolojik durumlardan bahsettik. Kimi zaman yanlış insana aşık olmanın temelinde, farklılık arayışı yatar. Bazen kendimize hiç uymayan, zevklerimiz ve tarzlarımızın, hayat görüşlerimizin farklı olduğu insanları tercih edebiliriz.

  Bazen karşımızdaki insan bizi nesne gibi görebilir. Sadece onun isteklerine uyum sağlamamızı ve ne derse yapmamızı isteyebilir. İsteyerek ya da farkında olmadan karşıdaki kişiye her istediğini yaptırabilir. Aşık olan kişiye suçluluk duygusu hissettirebilir. Özellikle bu kişi biraz da duygusal ve karşısındaki kişiye karşı yeterince kendini ifade edemiyorsa, her şeye boyun eğme davranışı gösterebilir.

  İlişki böyle sürmeye devam ettikçe, bir süre sonra duygusal ve hassas yapılı olan taraf kendini daha kötü hissetmeye ve suçluluk duygusu yaşamaya başlar. Kişiliği bu ilişki içerisinde ezilen taraf, bu kişiye karşı bazen daha da bağlılık hissedebilir. Ondan başkasıyla mutlu olamayacağını düşünür. Halbuki kendisine psikolojik ve ruhsal açıdan zarar veren bu kişiler adeta bir enerji vampiri gibi ezilen tarafın enerjisinden beslenirler.

  Ezilen taraf, o insan olmazsa başka hiç kimseyle mutlu olamayacağını düşünür. Bazı psikotik davranış bozukluğuna sahip bireylerde “kendini ilahlaştırma, her şeyden üstün tutma” eğilimi görülebilir. Örneğin; kurbana karşı “ben olmasam sen bir hiçsin, benim sayemde buradasın, ben olduğum için değerlisin” gibi davranış biçimleri sergileyebilir.

  Kurban bu durumda kendini çaresiz ve acınası bir halde hissedebilir. Çünkü ilişkilerdeki manipüle etme yöntemlerinden biri de inkar etme ve bütün suçu karşıdaki kişiye yükleyerek suçluluk duygusu hissettirmektir. Obsesif bozukluk gibi takıntılara sahip olan kişiler, sevdiklerine zarar gelme ve kaybetme korkusu yaşarlar. Korkuların esareti altında kurbana acı çektirebilir, takıntılı davranışlar sergileyebilirler.

  Neden yanlış insana aşık oluyoruz sorusuna cevap verecek olursak, hepimizin içerisinde eksik kalan ve tamamlanmayı bekleyen zayıf yönlerimiz bulunur.

  Eğer kendinizi değersiz ve mutsuz hissediyorsanız, çocukluktan da birtakım duygusal eksiklikler yaşadıysanız, karşınıza baskın karakterli, yönlendirici ve kısıtlayıcı biri çıktığında, onun olumsuz yönlerini görmeyip güçlü bir potansiyele sahip olduğunu düşünebilirsiniz. Belki bu kişi aşağılamayı ve hor görmeyi seviyordur ya da kişileri emri altına almaktan hoşlanıyor olabilir. Bu kişilerin duruşundan etkilenip, kişide kendini bulma arayışı baş gösterebilir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz