back to top
More

  Nasıl Mutlu Olurum?

  Nasıl mutlu olurum diyorsanız, bu rutinler size iyi gelecek! Mutlu olmanın ilk kuralı, bunun mümkün olduğuna inanmaktan geçer. Çünkü inanmadığınız bir şeyi başarma içgüdünüz de yok denecek kadar azdır.

  Nasıl Mutlu Olurum?

  Nasıl mutlu olurum sorusunu kendisine sormayan neredeyse hiçbir kimse yok. Mutluluk, herkes için farklı kavramları ifade eden bir olgudur. Ancak birçok insan için bir o kadar da ulaşılmaz görünen bir formüldür. Peki, neden? Daha mutlu ve kaliteli bir yaşam sürmek gerçekten zannedildiği kadar zor mudur?

  Alışkanlıklarımız yaşantımızı belirleyen önemli noktalardır. Bazı insanlar bu konuda yanılıyorlar. Birçok insan nasıl mutluluğu kendine çekeceğini henüz bilmiyor. Bunun sebebine gelecek olursak; sürekli şikayet etmek, her şeyi eleştirmek, hiçbir şeyden memnun olmama gibi nedenler bizi çaresizliğe itmekten başka bir işe yaramıyor.

  Gerçek mutluluk vizyonunuz her ne olursa olsun, daha iyi bir yaşam sürmek için edinmeniz gereken temel alışkanlıklar oldukça önemlidir. Bugün sizlere, hangi alışkanlıkları hayatımızda rol edinmemiz gerektiğinden bahsedeceğiz. Düzenli alışkanlıklarda yapılan birkaç değişiklik, daha huzurlu ve doğru kararlar almamıza yardımcı olabilir.

  Bir alışveriş listesi gibi günlük alışkanlık listesi oluşturun.

  Günlük alışveriş listenize ekleyebileceğiniz en temel önerileri sizler için sıraladık. Bunları değiştirebilir ve eklemelerde bulunabilirsiniz.

  Gülümseyin

  Gülmenin insan sağlığına olan faydalarını araştırdınız mı? Sadece gülümseyerek bile yaşlanmanın olumsuz etkilerinden önemli ölçütte korunabilirsiniz.

  Birçok insan gülümsemenin vücudumuz üzerinde yarattığı sıra dışı etkileşimin henüz farkında değil. Gülümsüyoruz çünkü mutluyuz. Her gülümsediğimizde beynin dopamin salgılamasına yardımcı oluyoruz. Bu da bizi daha mutlu bir insan yapıyor.

  Ancak bu sırf iyi görünmek için sahte bir maske takınmanız anlamına gelmez. Aksine bu daha kötü hissetmenize neden olabilir. Çünkü içten olmayan ve kendini zorlayarak mutlu olmaya ve gülümsemeye çalışan bireyler bilinçaltında, “mutlu değilim, mutlu olmak için böyle çabalıyorum” izlenimi yaratıyorlar. Bu da daha üzgün hissetmeye sebep olabiliyor.

  Doğal ve samimi olmayı deneyin. Her sabah aynanın karşısına geçip olumlu cümleler kurabilirsiniz. Kendiniz hakkında beğendiğiniz ve gurur duyduğunuz yanlarınızı söyleyebilirsiniz. Yalnızca gülümseme egzersizleri yapmak bile kendinizi daha iyi hissettirecektir.

  Uyku kalitenizi artırın

  İnsanların büyük bir kısmı rahat uyuyamadıkları zaman güne daha sinirli başlıyorlar. Uyku sırasında hormonlar yeterince salgılanmadığında bireyde fiziksel gelişim problemleri ortaya çıkabiliyor.

  Yalnızca fiziksel değil, psikolojik açıdan da kişi kendini depresif ve üzgün hissedebilir. Güne daha enerjik, mutlu ve huzurlu başlamak istiyorsanız, uyku kalitenizi iyi seviyelerde tutmaya özen gösterin. Ortopedik yatak ve yastıklar, çeşitli lavanta kokuları gibi alternatifler ile uyku problemlerinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

  Uyumadan önce kitap okumak, müzik dinlemek, hobilerinizle ilgilenmek iyi bir uyku çekmenize yardımcı olabilir.

  Daha kaliteli bir uyku düzeni için yapmanız gerekenler:

  • Her gün kaç saat uyuduğunuzu, hangi saatler aralığında ve ne kadar dinlendiğinizi not alın.
  • Her gün aynı saatte uyuyup uyanmaya özen gösterin.
  • Yatak odanızın gürültüden ve ışıktan uzak, sakin bir yerde olmasına özen gösterin.
  • Yatmadan önce ağır yağlı yiyeceklerden kaçının.
  • Uyumadan önce alkol almayın. Alkol daha iyi bir uyku düzeninin aksine, kişinin uyandığında daha yorgun hissetmesine sebep olacaktır.
  • Öğle saatlerinde yapacağınız 20-30 dakikalık şekerlemeler ile güne enerjik ve zinde devam edebilirsiniz.
  • Sürekli uyku problemlerinden muzdaripseniz, destek almayı düşünün.

  Mutsuz anları kabul edin

  Hayat iniş çıkışlarla doludur. Mutlulukların kalıcı olmadığı gibi mutsuzlukların da her zaman hayatımızda olmayacağını bilmemiz gerekiyor. Bazı insanlar mutsuz oldukları esnada bir daha asla yüzünün gülmeyeceğine, bu durumun sonsuza dek yaşanacağına inanıyorlar.

  Oysa olumlu tutumlar genelde olumlu olayları karşımıza çıkarır. Herkesin başına talihsiz olaylar gelebilir ancak bunun yalnızca hayatın bir parçası olduğu unutulmamalı ve birey kendini suçlamamalıdır. Bu sayede mutluluğa ulaşma yolunda önemli bir adım atabilir.

  Kendimize nasıl mutlu olurum diye sormadan önce, mutlu olmak için neler yapıyorum diye sormamız gerekir. Spor yapın, kitap okuyun, yürüyüş yapın, müzik dinleyin. Ama mutluluğunuza engel olmaya çalışan olumsuz yargıları dinlemeyin. En büyük dostunuz da düşmanınız da yine kendinizden başkası değil. Bunu unutmayın.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz