back to top
More

  Malthus Felaketi Nedir?

  Malthus Felaketi Nedir? Thomas Robert Malthus’un 1798 yılında Nüfus İlkesi Üzerine Bir Deneme adlı kitabında bahsettiği, kendi adı ile bilinen teorisi Malthus Felaketinedir?

  Malthus Felaketi Nedir?

  Malthus kapanı, malthus krizi ve malthus teorisi gibi isimlerle anılan bu düşünceyi, adından anlaşılacağı gibi Thomas Robert Malthus geliştirmiştir. Bu teoriye yakından bakacak olursak; artan nüfusun üretim kapasitesini aşarak bunun sonucunda açlık, kıtlık ve kitlesel ölümlere yol açtığını varsaymaktadır.

  Charles Darwin ve Alfred Russel Wallace gibi ünlü isimleri derinden etkileyen bu teori, gıda kaynakları aritmetik olarak yükseliş gösterirken, nüfusun ise geometrik olarak katlanacağını ifade etmektedir.

  Malthus Felaketi Nasıl Önlenir?

  Malthus’a göre bu felaketi önlemenin yolu, nüfus artış oranının düşmesiyle gerçekleşmektedir. Peki, nüfus artışı nasıl önlenebilir?

  • Toplumun gelecek kuşakların refah düzeyini artırabilmesi için birtakım çalışmaları gerçekleştirmesi söz konusudur. Burada sözü edilen durum ise bireylerin gönüllü olarak doğumu kontrol altına almasından geçer.
  • Evlilik yaşının geciktirilmesi, nüfus artışının kontrol altında tutulması gibi yöntemler düşünülmektedir. İkinci olarak ise; çeşitli doğal felaketler, kıtlık, açlık, olumsuz sağlık koşulları ve ekonomik krizin yaratmış olduğu ölüm oranıyla nüfusun azalması öngörülebilir.

  Bugün birçok insan Malthus’un görüşüne katılmamaktadır. Bu görüşe göre; mevcut gıda kaynaklarının yetersizliğinden dolayı pek çok dar gelirli kesim onlara erişemeyecek. Bu da güçsüz olanın hayatta kalamayacağına ve böylece dengenin korunacağına dair bir teoridir.

  Güçlü olanın yaşayıp, güçsüz olanın doğal seleksiyon geçirmesi:

  Doğal seçilim, doğal ayıklanma ya da doğal seleksiyon olarak konu olan bu durum aslında bize şunu ifade etmektedir: Güçlü olan, güçsüzü ezecek ve güçsüz olanlar hayatta kalamayacak.

  Örnek verecek olursak; doğal yaşamda bir geyik sürüsü düşünün. Bu sürüyü tehdit eden aslanlar olursa durum ne olur? Yalnızca hızlı koşabilen ve aslanlardan kaçabilen geyikler yaşamını idame ettirebilir. Doğal seleksiyonda bir canlı türü içerisindeki zayıf ya da çevre şartlarına uymayanların ayıklanması esas alınır.

  Malthus’un görüşüne göre bu durumu engellemek için geç evlenilmeli ve daha az çocuk sahibi olunmalıdır. Malthus’un bir diğer görüşü ise sefaletin en önemli nedeninin alt sınıflar olduğuydu.

  Bu sebepten ötürü nüfus planlamasının özellikle alt sınıflara uygulanması gerektiğini belirtiyordu. Durumu iyi olmayan halk kesimlerine karşı yapılan kamusal yardım çalışmalarına karşı çıkan Malthus, sefalet ve açlık krizinin önüne geçmek için uğraşmıştır.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz