back to top
More

  Kazein Protein Nedir?

  /

  /

  Kazein Protein Nedir? Yorucu antrenmanların sonunda vücudumuz kendini yenileyebilmesi ve gelişebilmesi için proteine ihtiyaç duymaktadır. Sağlıklı ve pratik bir şekilde protein takviyeleri ek besinler ile alınabilmektedir. Antrenman sonrasında hızlı emilim sebebi ile en çok tercih edilen protein ise whey proteindir. Kazein proteini ve whey proteini iki ayrı protein çeşididir.

  Kazein Protein Nedir?

  Kazein nedir?

  Kazein proteini, %80 oranında sütten oluşmaktadır. Vücut tarafından oldukça yavaş bir şekilde emilip sindirilmektedir. Ultra-filtreleme, çökeltme ve hidrolize etme gibi yöntemlerden geçer. Bu yüzden, kazein proteinine “süt proteini” de denir. Vücut tarafından uzun sürelerde sindirilmesi gün boyu protein ihtiyacının karşılanmasını sağlamaktadır.

  Faydaları nelerdir?

  Vücut tarafından uzun sürede sindirildiği için diğer ek takviyelere göre daha doyurucudur.
  Sağlıklı bir şekilde kas büyümesine yardımcı olur.
  Kemiklerinizin sağlığı için kalsiyum önemlidir, kazein proteini de kalsiyum açısından zengindir.
  mTOR sinyalini aktif eder, bu sinyal de kaslar için protein sentezini desteklemektedir.

  Nasıl ve ne zaman kullanılmalı?

  Hazırlanışı oldukça kolaydır. Yağsız süt veya su ile kullanabilirsiniz. Belirtilen ölçekte kazein proteinini shaker içerisine dökerek, su veya süt ile birlikte tüketebilirsiniz. Yaklaşık 8 saat kadar biz zamanda sindirildiği için, proteinsiz veya aç kalındığı zamanlarda tüketilmesi daha uygundur. Örnek olarak gece yatmadan önce kazein proteini kullanabilirsiniz.

  Hangi besinler kazein proteini içermektedir?

  Kazein proteini, protein tozu dışında farklı gıdalarda da bulunmaktadır. Örnek olarak; lor peyniri, süt, peynir. Ek olarak işlenen ve içeriğinde kazein barındıran gıdalar da vardır; işlenmiş etler, bebek mamaları, dondurma, salata sosu gibi ürünlerin içerisinde de bulunmaktadır.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum Yap

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz