back to top
More

  Hayattan Dersler

  Hayattan dersler, Andrew Galasetti imzası ile internette yayımlanan bir yazıdır. Bu yazıda “Keşke bunları önceden bilseydim” diyeceğiniz konular için önerilerde bulunuyor.

  Çoğunuz bu lafı duymuşsunuzdur, insan en sağlam dersleri yaşarken alır. Hayat en sağlam öğretmendir.

  Hayattan Dersler

  Fırsatları siz yaratmalısınız

  Fırsatları sizin yaratmanız ve kendiniz aramanız gerekmektedir. Fırsatlar çok nadir birilerinin kapılarını çalar. İşleri tamamen sizin yürütmeniz gerekmektedir. Kilitli kapıları kendiniz açmak zorundasınız.

  Olumsuz düşünceler

  Olumsuz düşünerek bir yere varamazsınız. Sürekli olumsuz düşünerek kendinize engel olmaktan başka bir şey yapmış olmayacaksınız. Hayatınızda olumlu şeyleri aramanız gerekmektedir. Olumsuzluklara takılarak vaktinizi boşa harcamayın.

  Statü, durum

  Evsiz biri olabilirsiniz, varlık içinde yaşayan biri de olabilirsiniz. Okulunuzu yüksek dereceyle bitirmiş olabilirsiniz veya tam tersi okulunuzu bitiremeyip sınıfta kalmış da olabilirsiniz. Tüm bunların geleceğinize bir etkisi yoktur. Yazılanların boş olduğunu okul okumadan bir şey olmayacağını veya fakir olan birinin yapabileceği bir şey olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu durumda olup çok iyi yerlere gelmiş çok sayıda başarı öyküsü bulunmaktadır. Azim, inanç ve yeteneğiniz varsa sizi durdurabilecek hiçbir şey yoktur! Kendi sınırlarınızı zorlamadan neler yapacağınızı göremezsiniz.

  İnsanlara yardım

  Hayatınızda ben merkezli yaşıyorsanız bunu düzeltmek zorundasınız. Bu şekilde yaşayan biriyseniz kendinize de faydanız yok demektir. Ufak yardımlar yaparak, örnek verecek olursak; başka insanlar için kapıyı tutarak, yaşlı insanlara yardım ederek, insanlara güler yüzlü davranarak ve bunun gibi ufak jestler yaparak hayatınızda mucizeler yaratabilirsiniz. Yaptığınız yardımlardan sonra kendinizi mükemmel ve mutlu hissedeceksiniz. Yaptığınız iyilikler hayatınızın bir döneminde mutlaka size geri dönecektir. Unutmamanız gereken, iyilik karşılık beklemeden yapılmalıdır. Karşılık bekleyerek yaptığınız şey iyilik değildir.

  Tutkunuzu takip edin

  Yaptığınız işi keyif alarak yapıyorsanız ve tutkunuz varsa yaptığınız şeye iş demeyin. Yaptığınız şeyde yeni şeyler yaratmak için çabalayın ve sadece para odaklı yapmayın. Tutku ile yapıyorsanız ve sürekli üstüne bir şeyler ekleyerek geliştiriyorsanız eninde sonunda para kazanacaksınız. Para odaklıysanız size gelmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Nedeni ise; sadece miktara odaklanıyorsunuz, kaliteyi ön planda tutmuyorsunuz.

  Keyif almasını bilin

  Her şeyden önce kendinizden keyif almasını bilin. Her şeyi ciddiye alıp kendinizi strese sokmayın. Endişelenmeyi bırakın. Sorun yerine çözüm üretin. Kendinize karşı saygılı olun ve kendinizi sevin.

  Kolay olsaydı herkes yapardı

  İnternette gördüğünüz “oturduğunuz yerden para kazanın, zengin olmak çok kolay, ufak yatırımla zengin olun” gibi uydurmalara inanmayın. Bu kadar kolay olsaydı ve çabuk zengin olmak mümkün olsaydı emin olun herkes milyoner, milyarder olurdu. Para kazanmak için çok sıkı çalışmanız gerekmektedir. Herkesin yaptığını değil, farklı olanı yapmaya çalışın. Çabalarınızın karşılığını bir gün alacaksınız.

  Spontan olmak iyidir

  Özel hayatınızda ve iş hayatınızda geleceğe yönelik planlar yapmak önemlidir. Ancak bu planları aniden değiştirebilecek durumda olmak da önemlidir. Bazı durumlarda veya hayatınıza giren insanlar nedeniyle yapmış olduğunuz planları değiştirmeniz gerekecektir. Arada bir de olsa spontan olun.

  Yeteneklerinizin farkına varın

  Atlet, müzisyen, ressam olabilirsiniz. Bunların dışında bilmediğiniz belki birkaç yeteneğiniz daha vardır. İnsanoğlu iyi yaptığı bir şey bulduğunda sadece ona odaklanmaktadır. Başka alanlarda yeteneklerinin olup olmadığını nadiren düşünürler. Sizde içinizde yatan yetenekleri ortaya çıkarmak için tek bir alana odaklanmayın.

  Ödüllendirin

  Çizdiğiniz yolda kendinize iyi davranmıyorsanız, hayallerinizi gerçekleştirmek için sıkı çalışmanın bir anlamı yoktur. Küçük veya büyük başarılarınızda kendinizi ödüllendirin. Şirket sahibiyseniz çalışanınız işiniz için önemli projeler yaptıysa ve bu sayede size kazanç sağladıysa çalışanınızı ödüllendirin. Sadece ben kazanayım mantığı ile ilerlemeyin.

  Para size mutluluk getirmez

  Yaptığınız işte tek amacınız para olmamalıdır diye yukarıda bahsetmiştik. Para kazandığınız zaman bir şeyleri de başarmış olduğunuzu bilirsiniz. Emeğinizin karşılığını almış olursunuz. Bunu bilmek güzel bir histir ve mutluluk vericidir. Mutluluğu yaptığınız işte başarıya ulaştığınız zaman elde edersiniz. Para belki sizi bir süre mutlu edebilir ancak severek yaptığınız iş ve başarılarınız sizi daima mutlu edecektir.

  En kötüsünü siz yaşamamış olabilirsiniz

  Kötü bir gün veya hafta geçirmiş olabilirsiniz. Kötümserliğe kapılmadan önce durup düşünmeniz gereken bir konu var. Dünya üzerinde sizden daha kötü günler geçiren milyonlarca insan var.

  Başarı için başkalarına ihtiyacınız var

  Arkadaş edinin ve sıkı dostluklar kurun. Başarılı olabilmek için başka insanlara ve yardımlarına ihtiyacınız olacaktır bunu unutmayın. Çalışanlarınız varsa onlara iyi davranın. En ufak hatalarında azarlamak yerine daha düzgün bir dil ile konuşabilir ve sorunlarınızı çözebilirsiniz. Unutmayın size kazanç sağlayanlar onlar ve emek veriyorlar.

  Açık fikirli olun

  Yeniliklere açık olun, sürekli öğrenin. Her şeye bir kere bile olsa şans verin. Kendinizi sürekli geliştirin.

  Başarısız olmak iyidir

  Başarıya giden en önemli adımlardan biri de başarısız olmaktır. Başarılı olarak gördüğünüz insanların hayat hikayelerine baktığınızda bir anda başarıya ulaşmamışlardır. Defalarda başarısız olmuşlar, reddedilmişler ama pes etmemişler. Başarısız olmadan öğrenemezsiniz. Pes etmek yerine kendinizi geliştirmek için uğraşın. Başarılı olduğunuz gün tüm yaşadığınız başarısızlıkların değerini anlayacaksınız.

  Sözler ve düşünceler

  Ağzınızdan çıkan sözler veya aklınızdan geçen düşünceler eninde sonunda gerçekleşir. Sürekli olumsuz düşünüp, başarısız olacağınızı söyleyen biriyseniz başarısız olacaksınız. Başarısız olmak için bir yol bulacaksınız. Başarılı olacağınız söylerseniz ve düşünüp harekete geçerseniz başarılı olmak için bir yol bulacaksınız. Söylediklerinizin ve düşündüklerinizin hayatınızda büyük bir etkisi vardır unutmayın.

  Bakış açısı

  Bir olayı nasıl görmek istiyorsanız öyle var olur. Bir şeyi olumsuz olarak görüyorsanız, sizin için anlamı olumsuzdur. Tam tersi yani olumlu olarak görüyorsanız o zaman sizin için anlamı olumludur.

  Motivasyon ve ilham

  Nerede bulunduğunuz hiç önemi yoktur. Bulunduğunuz yerde size her zaman ilham verecek ve sizi motive edecek bir şeyler vardır bunu unutmayın. Kötü bir durum içerisinde olsanız bile sizi o durumdan çıkaracak ve hayatta tutacak bir şeyler bulabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken çevrenizdeki iyi şeyleri gerçekten görebilmektir. İnancınızı kaybetmeyin!

  Dünyayı değiştirebilirsiniz, buna inanın

  Kendi hayatınızı değiştirdiğinizde dünyayı da değiştirmiş olursunuz. Hayatınızdaki veya çevrenizdeki insanların hayatını değiştirdiğinizde dünyayı da değiştirmişsiniz demektir. Yapacağınız küçük şeylerin bile dünyada büyük etkileri olabileceğini asla unutmayın.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz