back to top
More

  Güç ve Performans

  Güç ve Performans. Performans ve gücü artırmak, spor yapanların vazgeçilmez hedefidir. Güç antrenmanı, kas geliştirme antrenmanı, dayanıklılık antrenmanı veya kondisyon geliştirme antrenmanlarında hem performans hem de güç önemli rol oynar. Performansı ve gücü geliştirmek, sporcuyu daima bir adım ileri taşır.

  Güç ve performansı antrenman yapıp doğru beslenerek artırmak mümkündür. Doğru antrenmanlar ve doğru beslenme olmadan ilerlemek oldukça zordur. Hem antrenman hem de beslenme konusunda disiplinli ve kararlı olmak en kritik unsurlardır.

  Performans ve gücü antrenman esnasında daha iyi bir noktaya taşımak, devamlılığın yanı sıra doğru takviyeleri kullanarak da mümkün olabilir. Belli başlı takviyeler, performans ve gücü artırmaya yardımcı olabilir.

  Kafein, nitrik oksit, arjinin, glutamin, kreatin, beta alanin, BCAA, sitrülin malat, taurin ve l-karnitin gibi takviyeler antrenman esnasındaki performansı ve gücü artırmaya yardımcıdır. Bu takviyeleri farklı şekilde kombinleyerek elde edilen takviyeleri kullanmak, performansınıza ve gücünüze olumlu yansır.

  Güç ve Performans

  Kilo Almaya Başlayın

  Gerçek anlamda performansınızı ve gücünü artırmaya odaklandıysanız, kilo alımınızı hızlandırmalısınız. Günlük öğün sayınızı artırmak sizin için olumlu bir değişiklik olacaktır.

  Kilo alımı ile vücudunuz daha fazla ivme ve güç kazanacaktır. Vücut ağırlığınız 5-10 kilogram arasında artığında, açığa çıkan güç artışı gözle görülür olacaktır. Bu süreç daha ağır çalışmanıza yardımcı olacak. Önceliğiniz kas kütlenizi artırmak ve performansınızı artırmak olmalıdır. Bu şekilde artan kilolarınızdan kurtulmak ve kaslarınızın keskin bir görünüm almasını sağlamak çok kolay olacaktır.

  Squat Antremanlarınızı Artırın

  Squat, 3 büyük kompleks vücut antrenmanının en etkilisidir. Antrenmanınızın zorluk derecesi, kas gelişiminize yarar sağlayan hormonlar olan testosteron ve büyüme hormonun (HGH) salgılanmasını artıracaktır. Hafta içinde belirlediğiniz squat antrenmanınızı, diğer antrenmanlar ile kombine etmeniz, performans açısından size en büyük katkıyı sağlayacak.

  Squat antrenmanlarınızı günlük rutininizin sonuna ekleyin. Antrenmanların sonundaki bu ağır tekrarlar yeterince performanslı olmayacak ve acıyan kaslara sahip olacaksınız. Bu şekilde vücudunuz kendisini her geçen hafta daha fazla zorlanmaya adapte etmeye çalışacak. Testosteron ve büyüme hormonunun en büyük kaynağı squatt’ır, squat’a gereken önemi vermeyi unutmayın!

  Isınmayı Unutmayın

  Ağırlık antrenmanınıza başlamadan önce hafif tekrarlar ile kaslarınıza kan pompalayıp, onları hazırlarsınız. Bildiğiniz gibi antrenmanlarınız vücudunuzu daha ağır çalışmaya hazırlamaya odaklanmıştır. Bu nedenle hafif tekrarları gittikçe artırmanız vücudunuzun yüksek ağırlıklara odaklanmasını sağlar.

  Tekrar sayınızı 10-12 ile sınırlamak zorunda değilsiniz. Unutmayın ki güç ve performans artışı odaklı çalışma yapıyorsunuz, bu durumda 3 ya da 5 tekrar hafif ağırlık ile setlerinize başlarsınız, daha sonra 3 veya 4 tekrar ancak ağırlık artırarak maksimum ağırlığınıza ulaşmaya çalışın. Geliştiğinizi ve yorgunluğunuzun azaldığını göreceksiniz.

  140 kilogram ile çalışılan örnek ısınma:

  Set 1: 60 Kg – yapabildiğiniz kadar tekrar

  Set 2: 80 Kg – 5 tekrar

  Set 3: 100 Kg – 3 tekrar

  Set 4: 115 Kg – 3 tekrar

  Set 5: 125 Kg – 3 tekrar

  Set 6: 135 Kg – 2 tekrar

  Gerçek Set 1: 140 Kg – 3-5 maksimum tekrar

  Set aralarında ihtiyacınız olduğunuz kadar dinlenin.

  Antrenmanınızın Sonunda Bir Güç Egzersizine Yer Verin

  Güç ve performans antrenmanı aşamasına geldiyseniz, büyük güç egzersizlerine başlamalısınız; squat, overhead press, deadlift ve bench press.

  Antrenmanınıza ekleyeceğiniz bir adet güç egzersizi, güç odaklı programınızı artıracaktır. Ağırlık artırarak arka arkaya iki büyük güç egzersizi yapmanızı, sinir sisteminiz kaldıramaz. Bu durumda gelişiminizi sekteye uğratırsınız. Büyük güç egzersizinin devamındaki antrenman programınız, bölgesel hareket tekrarlarından oluşmalı.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz