back to top
More

  Beklenti ve Mutluluk

  Beklenti ve Mutluluk. Sürekli beklenti içinde olmanın mutluluk düzeyini azalttığını biliyor muydunuz? İşte, beklenti ve mutlulukarasındaki inanılmaz ilişki…

  Beklenti ve Mutluluk

  Sürekli hayaller kurar ve çeşitli beklentiler içerisine gireriz. Bunlar gerçekleşsin ya da gerçekleşmesin, hayalini kurarken bile mutlu oluruz. Peki, sürekli beklentilerle yaşamak sanıldığı kadar mutluluk verir mi?

  giphy

  Sürekli beklenti içerisinde olmak, geçici olarak mutluluk sağlasa da kalıcı olarak üzüntüye sebep olabilir. Çünkü gerçekleşmeyecek beklentilerle kendimizi avuttuğumuzda, yoğun bir hayal kırıklığı yaşayabiliriz.

  Durum her zaman hayal kırıklığıyla sonuçlanmayabilir ancak hayaller ve beklentilerle yaşamak sağlıklı bir yaşam biçimi olmayacaktır.

  Başkalarından çok şey beklerseniz, o oranda daha fazla mutsuz hissedeceksiniz. Mutluluk başkalarına bağlı gelişen bir duygu değildir. Mutluluk, kendi içimizde gelişir ve büyür. Büyüdükçe çevremize de yayılır.

  giphy

  Beklentiler; bir durumu ya da kişiyi mükemmelleştirdiğinden yüksek oranda hayal kırıklığı içerir

  Hayallerinizdeki eş mükemmel olmalı, işinizde her şey kusursuz ilerlemeli ve ne istiyorsanız anında gerçekleşmeli. Hayır! Bu takıntılı beklentiler önümüzü görmemize engel olur ve hayal kırıklığına sebep olur.

  “Sevdiğim insan şöyle olmalı böyle olmalı, saçları bu renk olmalı, bunu kesinlikle yapmalı”  gibi şartlandırmalar karşımızdaki fırsatları görüp değerlendirmemize engel olur. Sürekli beklenti içerisinde olmak o an için iyi görünse de, daha sonrasında bizi acı gerçeklerle yüzleştirebilir.

  Kendinizi mutlu edebilecek en iyi kişi, yine sizden başka biri değildir

  giphy

  Mutluluğu başka insanlarda aramak yerine, onu kendi içinizde keşfetmeyi deneyin. Bu sayede gerçek mutluluk algınız geliştirebilirsiniz.

  Her insan her zaman mutluluk vermeyebilir. Ya da başta mükemmeli görme ve arama takıntımız yüzünden o kişiyi gerçek anlamda tanıyamayabiliriz.

  İnsanlarla iletişim kurarken çok fazla beklenti içine girdiğimizde, sonuç genellikle hüsran olacaktır. Belki karşıdaki insan sizin düşündüğünüz fikirleri benimsemiyor olabilir. Sizinle aynı hayali kurmuyor da olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu, büyük beklenti ve hayalperestlikten ziyade daha akılcı ve mantıklı bir şekilde iletişim kurmaktan geçer. Böylece daha net, sağlıklı ve mutlu ilişkiler kurabiliriz.

  Beklentilerinizi Yüksek Tutun Ancak İdealize Etmeyin

  giphy

  Karşınızdaki kişiye beklentileriniz konusunda daima dürüst olun. Beklenti ve mutluluk arasındaki ilişkiyi iyi kavrayın ve ona göre davranmayı deneyin. Güçlü ilişkilerin en önemli özelliklerinden birisi de birbirini net tanımaktır. Birbirinize karşı istek ve beklentileriniz konusunda net olun ancak imkansız hayaller peşinde koşmayın. Bu sayede hayallerden ziyade daha gerçekçi mutluluklarla karşılaşabilirsiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz