back to top
More

  Anormal Davranışların Nedenleri

  Anormal Davranışların Nedenleri. Anormal davranışlar psikiyatrik hastalık olarak değerlendiriliyorsa, belirli bir şiddet ve birden fazla kez tekrarlanan davranışların bir arada ele alınması da göz önünde bulundurulmalıdır. Anormal davranışların nedenleri çeşitli faktörlere bağlı olarak farklılık göstermekte olup, en yaygın olanları sizler için sıraladık.

  Anormal davranışların nedenleri

  Anormal Davranışların Nedenleri

  Kalıtım:

  Yapılan araştırmalar psikiyatrik hastalığı olan anne babanın çocuklarının, olaylara karşı bakış açısında ve davranış tutumlarında farklılık gösterdiğini ve bu bireylerde diğer insanlara oranla daha fazla stres ve gerginlik olduğunu ortaya koyuyor. Genetik faktörlere bağlı olarak bu kişiler diğer insanlara göre daha çabuk sinirlenebilir, ağlayabilir ya da ilgi ihtiyacı duyabilirler.

  Anormal davranışların nedenleri

  Mikrobik Hastalıklar:

  Anormal davranışların oluşmasına mikrobik hastalıklar, hasta psikolojisi ya da hastalığa bağlı semptomlar sebep olabilir. Örneğin sifiliz hem cinsel ilişki hem de doğumda bireye bulaşarak ruhsal bozukluklara sebep olur.

  Anormal davranışların nedenleri

  Anne yoksunluğu ya da uygun olmayan anne baba örnekleri:

  Anormal davranış nedenlerinden birisi de çocuğun aile ortamından ayrılarak özel kurumlarda yetişmesi ya da ev ortamında anneden gereken ilgi ve sıcaklığı bulamaması sonucu anne yoksunluğu görülmesidir. Normal koşullarda çocuğun temel aldığı örneği anne ve babasıdır. Ancak değerleri yanlış olan ebeveynler tarafından yetiştirilmek çocuğa kötü örnek olmaktadır.

  Anormal davranışların nedenleri

  Tutarsız anne baba tutumları ve ebeveynlerin çocuğu sürekli cezalandırması:

  Tutarsız anne baba tutumları, çocukların gelişiminde olumsuz yansımasının dışında, eğer anne ya da baba çocuğun aynı ve benzeri davranış durumlarını farkettiğinde, bir kez cezalandırıp diğer kez görmezden geliyor ya da ödüllendiriyorsa, çocuk hangi davranışın doğru olduğunu ayırt edemez. Bu çocuklar dengeli değer yargılarına ilerleyen yaşlarda da sahip olmakta güçlük yaşayabilmektedir. Ayrıca kardeşlerden birisine daha fazla ilgi gösterilmesi ya da çocuğun başka insanlarla kıyaslanarak sürekli eleştirilmesi, psikolojik gelişimde gerilemeler olmasına sebep olabilir.

  Anormal davranışların nedenleri

  Bütün bu faktörlerin dışında hızlı değişen toplumsal değer ve yargılara uyma güçlüğü, kitle iletişim araçlarının etkisi ya da olmaması, aile içinde yaşanan tartışmalar, kentleşme ve göçler de anormal davranışların olmasına sebep olabilir. Yine nevrotik ve psikotik bozukluklar da anormal davranışların görülme olasılığını etkileyen diğer etkenlerdendir.

  Anormal Davranışların Nedenleri adlı yazıyı bitirdiyseniz, kişisel gelişiminiz için diğer yazılarımıza buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz