back to top
More

  Adenit Hastalığı Nedir?

  Adenit Hastalığı Nedir? Çoğunlukla boyunda ve koltuk alında belirtilerini gösteren Adenit hastalığıhastanın boyun, koltuk altı ve kasığında bulunan lenf bezlerinin şişerek hassaslaşmasına neden oluyor. Genelde enfeksiyona bir virüs, alerji ya da bakteri yol açmaktadır.

  Adenit belirtileri arasında ilk sırada lenf bezlerinde şişme yer alıyor. Ayrıca deride kızarma ve ateş yükselmesi de görülebilmektedir.

  Adenit Hastalığı Nedir?

  Lenf bezlerimiz neden şişiyor? Lenf bezlerinin vücut için önemi nedir?

  Lenf bezleri bağışıklık sistemimiz için oldukça önemli bir görev üstlenmektedir. Vücuda giren çeşitli enfeksiyonlarla savaşarak sağlığımızı koruyan bu bezlerin şişmesi ya da iltihabi bir hastalığı vücut üzerinde olumsuz durumlara sebep olabilir.

  Çünkü bu büyüme ve şişme bazen ciddi hastalıklara da sebebiyet verebilmektedir. Eğer lenf bezlerinde gözle görülür derecede belirginleşme, şişme, büyüme gibi durumlar söz konusuysa, vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

  Lenf bezi şişmesinin ilk nedenleri arasında enfeksiyon yatıyor.

  Ateş, ishal, halsizlik ve kusma gibi yaygın görülen belirtilerle ortaya çıkan enfeksiyonların en sık görülen çeşitleri şu şekildedir:

  • Üst solunum yolu enfeksiyonları: (Sinüzit, Nezle, Grip, Larenjit, Farenjit)
  • Viral Hepatitler: (Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C)
  • HIV/AIDS: Cinsel yolla, kan ve kan ürünleriyle veya anneden bebeğe bulaşırlar. Vücuda en önemli etkisi enfeksiyonlara karşı savaşan bağışıklık sistemi hücrelerine saldırmalarıdır.
  • Tüberküloz: TBC (Tüberküloz) olarak bahsedilen verem hastalığı insandan insana hava yolu bulaşmaktadır. Yetersiz tedaviye bağlı olarak kişinin hayatını kaybetmesine sebep olabilir.
  • Brusella (Peynir hastalığı): Malta Humması, Akdeniz Humması ve Mal Hastalığı olarak da bilinir. İnsanlara bulaşan bu virüs çeşitli hastalıkları da beraberinde getirebilir.
  • Tifo: Kirli içme sularından ya da pis yiyecekler bulaşır.  Bulaşıcı bir hastalıktır. Başta kalp, beyin ve böbrek gibi çeşitli organları etkileyen tifo, bulaşıcı bir hastalıktır.
  • Gastroenteritler (İshal):  Dehidrasyona bağlı olarak yılda milyonlarca çocuğu olumsuz anlamda etkileyen ishal, ölümcül olabilecek kadar tehlikeli ve dikkat edilmesi gereken bir problemdir.

  Adenit Hastalığı tedavisi nasıl yapılmaktadır?

  Eğer lenf bezleri fazla büyümediyse ve hassasiyeti az ise, antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulmamaktadır. Lenf bezleri zamanla küçülmeye başladıysa, kontrol izlemi yapılması yeterlidir.

  En son haberler ve güncellemeler için Instagram, Twitter, YouTube, Telegram Haber ve Telegram Sohbet hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  Antrenman Programları 

  antrenmanprogramii

  Daha Fazla İçerik

  Yorum yap

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya giriniz